عباس نوشت

آیا قهوه‌خورها افزایش عمر می‌کنند؟

۲۰ تیر ۱۳۹۷

 آیا قهوه‌خورها افزایش عمر می‌کنند؟

 

عباس نوشت| به‌احتمال‌زیاد کافئین دخلی به اثرات مؤثر و مثبت قهوه بر بدن ندارد. 

نوشیدن قهوه سبب کاهش میزان مرگ‌ومیر می‌شود و مطالعات جدید نشان داده کافئین مسئول این تأثیر مثبت نیست. محققان هشدارات جمعیتی و بهداشتی ۴۹۸۱۳۴ فرد انگلیسی با میانگین سنی ۵۷ سال را بررسی کـــردند که شامل هشدارات مربوط به مصرف قهوه و تأثیرات ژنتیکی بر متابولیسم قهوه نیز بود. زیاد از سه‌چهارم جمعیت موردبررسی قهوه مصرف می‌کـــردند.  

در طی ده سال، ۱۴۲۵۵ مورد مرگ ثبت انجام گرفت. بررسی‌ها نشان داد که خطر مرگ به هر دلیلی، به‌خصوص از سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، با افزایش مصرف قهوه کاهش یافت. خطر مرگ در افرادی که روزانه یک فنجان قهوه مصرف می‌کـــردند، نسبت به افرادی که کاهش از این میزان قهوه می‌خوردند، ۶ درصد کاهش بود. افرادی که روزانه هشت فنجان یا افزایش قهوه می‌نوشیدند، ۱۴ درصد کاهش از دیگران درخطر مرگ و ابتلا به بیماری‌های کشنده قرار داشتند. 

مطالعه‌ای در مرکز “جاما اینترنال مدیسن” پایان عوامل مانند سن، نژاد، سیگار کشیدن، جنسیت، شاخص توده بدنی، مصرف الکل و دیگر عوامل سلامتی و رفتار را در نظر گرفت. 

نتایج برای قهوه معمولی و فوری و دارای کافئین و بدون کافئین یکسان بود. همچنین تفاوت‌های ژنتیکی در متابولیسم سریع‌تر یا کندترِ کافئین تفاوتی درنتیجه ایجاد نمی‌کـــرد. 

آیا نتایج این مطالعه بدین معنهست که همه باید قهوه بخورند؟ “اریکا لوفتفیلد” سرپرست تیم تحقیقی در پاسخ به این سؤال می‌گوید: “خیر. نتایج تحقیق در این مرحله برای قهوه‌خورها نوعی اطمینان خاطر فراهم می‌کند، نه یک راهنما. نتایج نشان نداده که آقام باید برای بهره بردن از مزایای سلامتی شروع به نوشیدن قهوه کنند.” 

منبع: NYT

ترجمه: وب‌سایت عباس نوشت