عباس نوشت

آیفون X در برابر نوت ۸؛ برنده کدام‌ یک خواهد بود؟

۱۴ مهر ۱۳۹۶

iPhone X بزرگ‌ترین گوشی هوشمند تولید انجام گرفته توسط شرکت اپل هست که با توجه به سایز صفحه نمایشش جدی‌ترین رقیب آن فبلت Samsung Galaxy Note 8 خواهد بود.

iPhone X بزرگ‌ترین گوشی هوشمند تولید انجام گرفته توسط شرکت اپل هست که با توجه به سایز صفحه نمایشش جدی‌ترین رقیب آن فبلت Samsung Galaxy Note 8 خواهد بود. 

در این مطلب به مقایسه همه جانبه این دو گجت جذاب می‌‌پردازیم.

هردوی این گوشی‌ها قدرتمند هستند و از آخرین نسل فناوری‌ها و ویژگی‌ها در تولید آنان هستفاده انجام گرفته هست و به صورت حتم هر دوی آنها قیمت بالایی دارند، اما با این وجود، در عملکـــرد این دو گجت شاهد تفاوت‌هایی شاخص هستیم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

طراحی ظاهری

در بحث ظاهری می‌توانیم شباهت‌هایی را بین دو گجت ببینیم، برای مثال قاب پشتی هر دوی این گوشی‌ها از جنس شیشه ساخته انجام گرفته و فریم اصلی بدنه آنها هم فلزی هست اما لبه‌های iPhone X در مقایسه با رقیب کره‌ای انحنای افزایشی دارد.

با نگاه به iPhone X به سرعت متوجه خواهید انجام گرفت که حاشیه صفحه نمایش به طرز غیر قابل باوری کاهش داشته و اگر از لبه بالای صفحه نمایش که دوربین جلو و دیگر سنسور‌های گوشی در آن جای گرفته‌اند صرف نظر کنید می‌توان گفت که کل سطح جلوی گوشی توسط صفحه نمایش اشغال انجام گرفته هست.

در مورد Galaxy Note 8 نیز شاهد به حداقل رساندن حاشیه صفحه نمایش هستیم به صورت حتم باید قبول کنیم که شرکت اپل در کاهش صفحه نمایش پرچمدار امسالش به نسبت موفق‌تر عمل کـــرده و هنوز در بالا و پایین صفحه نمایش Galaxy Note 8 می‌توان نوار‌های نازک صفحه نمایش را مشاهده کـــرد.

 

آیفون X در برابر نوت ۸؛ برنده کدام‌ یک خواهد بود؟

نکته دیگری در بحث ظاهری گوشی‌ها، بهره‌گیری iPhone X از صفحه نمایش تخت هست در حالی که صفحه نمایش Galaxy Note 8 از دو طرف دارای انحنا می‌باانجام گرفت.

iPhone X با ابعادی معادل ۱۴۳٫۶ در ۷۰٫۹ در ۷٫۷ میلی‌ متر وخانومی برابر با ۱۷۴ گرم دارد و ابعاد Galaxy Note 8  ۱۹۵ گرمی برابر با ۱۶۲٫۵ در ۷۴٫۸ در ۸٫۶ میلی تر هست.

می‌دانیم که Galaxy Note 8 دارای گواهینامه IP68 هست، بناب‌این می‌تواند به مدت ۳۰ دقیقه در عمق ۱٫۵ متری آب دوام بیاورد، در مورد iPhone X شرکت ساخانومده از گواهینامه IP67 صحبت می‌کند و طبق آن iPhone X باید بتواند در عمق ۱ متری آب به مدت ۳۰ دقیقه در مقابل نفوذ رطوبت مقاومت داشته باانجام گرفت؛ در کل و با توجه به ادعای شرکت اپل نسبت به هستفاده از مقاوم‌ترین نوع شیشه در تولید iPhone X انتظار داریم که مقاومت فیزیکی iPhone X افزایش از مقاومت Galaxy Note 8 باانجام گرفت.

Galaxy Note 8 تنوع رنگی افزایشی را نسبت به رقیب آمریکایی خود نشان می‌دهد و در حالی که iPhone X تنها در دو رنگ نقره‌ای و Space Gray تولید انجام گرفته پرچمدار سامسونگ در رنگ‌های Midnight Black، Maple Gold، Orchid Grey و Deep Sea Blue در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

صفحه نمایش

صفحه نمایش شاخص‌ترین قسمت iPhone X را تشکیل داده و این گوشی کاهشین حاشیه تصویر دیده انجام گرفته در یک گوشی هوشمند را به نمایش گذاشته هست، اپل به منظور به حداقل رساندن حاشیه صفحه نمایش، دکمه Home و سنسور اسکن اثر انگشت را از این گجت حذف کـــرده هست.

در Galaxy Note 8 نیز شاهد کاهش حاشیه صفحه نمایش هستیم اما این گوشی هنوز هم در قسمت های بالا و پایین دارای مقداری حاشیه تصویر هست، سامسونگ به منظور افزایش سهم مساحت صفحه نمایش از قاب جلویی به اجبار سنسور اثر انگشت را به پشت گوشی منتقل کـــرده هست.

iPhone X دارای صفحه نمایشی ۵٫۸ اینچی از نوع OLED و رزولوشنی برابر با ۱۱۲۵ در ۲۴۳۶ پیکسل و تراکم ۴۵۸ پیکسل در اینچ هست در حالی که در Galaxy Note 8 شاهد به کار‌گیری صفحه نمایش ۶٫۴ اینچی با دقت تصویر ۱۴۴۰ در ۲۹۶۰ پیکسل هستیم و تراکم پیکسلی در این مدل هم برابر ۵۲۱ پیکسل در هر اینچ هست.

هر دوی این گجت‌ها دارای صفحه نمایش‌هایی از نوع OLED هستند که نسبت صفحه نمایش‌های قدیمی رنگ‌هایی خانومده‌تر داشته و کنترهست بالا تری را نیز به نمایش می‌گذارند، هر دو گوشی از فناوری HDR پشتیبانی می‌کنند اما در صفحه نمایش iPhone X بر خلاف رقزیاد شاهد وجود فناوری ۳D Touch و True Tone هستیم.

 

 آیفون X در برابر نوت ۸؛ برنده کدام‌ یک خواهد بود؟

فناوری ۳D Touch به کار رفته در آیفون باعث می‌شود تا گوشی بتواند مقدار فشار وارده به صفحه نمایش را اندازه‌گیری کـــرده و بر طبق آن اعمالی را انجام دهد، برای مثال با لمس سریع و لحظه ‌ی آیکون هر نرم افزار می‌توانید سریعا آن را اجرا کنید در حالی که که اگر به هنگام لمس آیکون فشار افزایشی را به صفحه نمایش وارد کنید منویی برای شما باز می‌شود و می‌توانید با هستفاده از آن به ویژگی‌ها و تنظیمات افزایشی دسترسی داشته باشید.

 

اما Galaxy Note 8 هم در قسمت صفحه نمایش حرف‌هایی را برای زدن دارد، علی رغم وجود فناوری مشابهی در مقایسه با فناوری ۳D Touch صفحه نمایش فبلت سامسونگ به صورت خمیده ساخته انجام گرفته که علاوه بر زیبایی ظاهری به کاربر اجازه می‌دهد تا با لمس قسمت خمیده کنار صفحه به ویژگی‌هایی همچون منو‌ها، تنظیمات و میانبر‌ها دسترسی پیدا کند.

دشوار‌افزار و نرم‌افزار

هر دوی این گوشی‌های هوشمند دارای دشوار افزاری قدرتمند و به روز هستند و جدا از اینکه انتخاب شما کدام گجت باانجام گرفت مطمئن هستیم که هیچکدام در بحث دشوار افزاری ضعفی نخواهند داشت.

پرداخانومده هستفاده انجام گرفته در iPhone X شش‌ هسته‌ای و از نوع A11 Bionics هست  که در مقایسه با پرداخانومده آیفون‌های نسل قبل افزایش قدرت قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد، Galaxy Note 8 در دو مدل عرضه می‌شود که یکی از آنها از پرداخانومده Snapdragon 835 و دیگری از پرداخانومده Exynos 8895 هستفاده می‌کند و در هر دو پرداخانومده شاهد وجود ۸ هسته پردازشی هستیم.

در بحث حافظه رم می‌دانیم که Galaxy Note 8 از ۶ گیگابایت حافظه رم بهره می‌برد و این در حالی هست که اپل توضیحی در مورد مشخصات حافظه رم iPhone X نداده هست، اما کارشناسان مقدار حافظه رم آن را ۳ گیگابایت پیش‌بینی می‌کنند.

 

 آیفون X در برابر نوت ۸؛ برنده کدام‌ یک خواهد بود؟

شاید گمان کنید که پرداخانومده ۸ هسته‌ای و حافظه رم ۶ گیگابایتی Galaxy Note 8 بتواند قوی‌تر از دشوار افزار iPhone X ظاهر شود، اما با توجه به عملکـــرد دشوار افزاری گوشی‌های پیشین و هم رده شرکت‌های سامسوگ و اپل می‌دانیم که اگر قدرت دشوار افزاری iPhone X افزایش از هم‌‌ پای کره ای اش نباانجام گرفت،ضعیف‌تر از آن هم عمل نخواد کـــرد.

Galaxy Note 8 به صورت پیش‌فرض از سیستم عامل اندروید نسخه Nougat هستفاده کـــرده و در iPhone X شاهد بهره‌گیری از آخرین نسخه سیستم عامل iOS و یا iOS11 هستیم.

در بحث امکانات دشوار افزاری باید گفت که مخاطبان Galaxy Note 8 به لطف وجود قلم نوری سامسونگ و یا S Pen که همراه با این فبلت عرضه می‌شود می‌توانند از ویژگی‌هایی همچون یادداشت برداری و نیز طراحی بهره‌مند شوند.

 

دوربین و باتری

iPhone X دوربین اصلی‌ای دوگانه و ۱۲ مگاپیکسلی دارد که یکی از آنها دارای دیافراگم f/1.8 و لنز Wide-Angle بوده و دیگری از لنز Telephoto با دیافراگم f/2.4 هستفاده می‌کند، از ویژگی‌های شاخص این دوربین دوگانه می توان به زوم اوپتیکال و نیز فناوری لرزش‌گیر اوپتیکال اشاره کـــرد و تصویر ها ثبت انجام گرفته توسط آن تکمیلا خانومده و واضح هستند.

دوربین به کار رفته در iPhone X دارای توانایی تشخیص عمق تصویر هست که با هستفاده از آن و انتخاب افکت تصویری Bokeh می‌توانید به هنگام تصویر‌‌برداری پس زمینه سوژه تصویرش را تار کنید و تصویرش‌های زیبایی را به ثبت برسانید، ویژگی شاخص دیگری که در دوربین iPhone X شاهد آن هستیم وجود فناوری واقعیت افزوده هست که مخاطبان زیادی را به این گجت علاقه‌مند کـــرده هست؛ با بهره‌گیری از این فناوری iPhone X ویژگی‌های جذابی را در خود جای داده که از یکی از آنان امکان انجام گیم‌های جالبی با هستفاده از دوربین آن هست، در یکی از این گیم‌ها کاربر با نگه داشتن آیفون خود رو به آسمان و چرخیدن به اطراف می‌تواند صور فلکی موجود در فضای اطراف زمین را به صورت مجازی مشاهده کند.

 

 آیفون X در برابر نوت ۸؛ برنده کدام‌ یک خواهد بود؟

دوربین اصلی Galaxy Note 8 نیز دوگانه هست اما دیافراگم‌های به کار‌ رفته در آن از نوع f/1.7 و f/2.4 هستند و این بدین معنی هست که دوربین اصلی پرچمدار سامسونگ در محیط‌های تاریک و در شرایط نوری نامطلوب می‌تواند عملکـــرد بهتری را نسبت به رقیب آمریکایی خود نشان دهد.

در دوربین اصلی Galaxy Note 8 نیز شاهد وجود فناوری‌هایی همچون لرزش‌گیر اوپتیکال و نیز قابلیت زوم اوپتیکال هستیم و این گوشی توانسته در آزمایشات نخستیه تصویرش‌های نیکوی را به ثبت برساند، اما دوربین پرچمدار سامسونگ از فناوری واقعیت افزوده پشتیبانی نمی‌کند و علاوه بر این در قسمت ضبط ویدئو هم عملکـــرد ضعیف‌تری را نسبت به iPhone X دارد.

دوربین جلویی پرچمدار اپل ۷ مگاپیکسلی بوده و به دیافراگمی از نوع f/2.2 مجهز انجام گرفته هست و این در حالی هست که دوربین ۸ مگاپیکسلی فبلت سامسونگ دارای دیافراگم f/1.7 هست، بنابراین برتری دوربین سلفی پرچمدار سامسونگ در مقابل iPhone X بدیهی به نظر می‌رسد.

 

 آیفون X در برابر نوت ۸؛ برنده کدام‌ یک خواهد بود؟

دوربین هر دو گوشی دارای قابلیتی هست که می‌تواند از روی اسکن سه بعدی صورت کاربر قفل صفحه نمایش گجت را باز کند، گرچه در نخستین آزمایشات مشخص انجام گرفت که فناوری امنیتی به کار رفته در آیفون در بحث احراز هویت از روی چهره بی نقص‌تر عمل می‌کند، علاوه بر این iPhone X به واسطه دوربین جلویی اش قادر هست تا احساسات موجود در چهره کاربر را درک کـــرده و آنها را به شکلک‌های انیمیشنی تبدیل کند.

گرچه هشدارات واضحی در مورد ظرفیت باتری iPhone X در دست نیست اما شرکت ساخانومده ادعا کـــرده که کاربر با شارژ تکمیل گجت می‌تواند به مدت ۱۲ ساعت وبگردی کـــرده و یا ۱۳ ساعت به تماشای فیلم بپردازد،iPhone X از شارژ بی‌سیم هم پشتیبانی کـــرده و با بهره‌گیری از فناوری شارژ سریع می‌تواند در عرض ۳۰ دقیقه در حالت شارژ با برق مستقیم از صفر به ۵۰ درصد ظرفیت خود برسد، Galaxy Note 8 نیز از دو فناوری شارژ بی‌سیم و شارژ سریع پشتیبانی می کند و در آزمایشات آن مشخص انجام گرفت که باتری ۳۳۰۰ میلی آمپری این گجت با شارژ تکمیل می‌تواند افزایش از یک روز کاربر را از شارژ کـــردن آن بی‌نیاز کند.

قیمت

هر دو گوشی گران‌قیمت هستند، قیمت در نظر گرفته انجام گرفته برای نسخه ۶۴ گیگابایتی iPhone X 999 دلار هست و برای تهیه نسخه ۲۵۶ گیگابایتی این گجت باید هزینه‌ای معادل ۱۱۴۹ دلار را صرف کنید.

Galaxy Note 8 در مقایسه با پرچمدار اپل قیمت کاهشی را طلب می‌کند و با صرف هزینه ۹۲۹ دلاری می‌توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید، ظرفیت داخلی فبلت سامسونگ ۶۴ گیگابایت بوده و بر‌خلاف iPhone X در آن شاهد وجود درگاه کارت حافظه SD هستیم.

منبع: برترین‌ها