عباس نوشت

از گرانی حج تا سرانجام پرونده منا و عمره

۲۲ اسفند ۱۳۹۶

به نقل«عباس نوشت»، حجت‌الاسلام و والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر با تاکید بر این‌که سازمان حج و ز یارت و بعثه به هیچ‌وجه دنبال سود نیستند و تلاش می‌کنند قیمت پایان‌انجام گرفته را به زائران اعلام کنند، گفت: در تعداد سال گذشته ما افزایش قیمتی را در حج لحاظ نکـــردیم، تغییر نرخ به خاطر نوسانات ارز در داخل و افزایش عوارض در عربستان بوده هست.

او افزود: زمانی ارز نزدیک به یک‌هزار تومان بود و آقام با سه چهار میلیون تومان به حج می‌رفتند. نگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری این بوده که حج نباید محلی برای انتفاع و سودجویی شود؛ بنابراین تلاش می‌شود قیمت پایان انجام گرفته را به زائران اعلام کنیم، کارشناسانی مجرب نیز یک ماه روی قیمت‌ها تایم گذاشتند تا تحت تاثیر انجام گرفتید نوسانات نرخی قرار نگیرد.

وی توضیح داد: سال گذشته قیمت حج با ارز حدود ۳۳۵۰ تومان حساب انجام گرفت، امسال دولت قول مساعدت داد و بانک مرکزی تلاش کـــرد ما نرخ‌ها را با ارز مبادله‌ای (۳۸۸۰) محاسبه کنیم. با توجه به تفاوتی که بین نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای هست، زیاد از یک میلیون، سقف قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کـــرد و ما مراقب بودیم این اتفاق رخ ندهد که امیدواریم کمک دولت پابرجا بماند.

به نقل کرد او، آقام هنگام پرداخت هزینه سفر حج با توجه به سپرده‌ای یک میلیون تومانی که نزد بانک گذاشته و نزدیک به دو میلیون تومان سودی که روی این حساب آمده و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مساعده بانک، حدود چهار و نیم میلیون تومان کاهش پول خواهند داد.

تقصیر مسکن هست

سرپرست حجاج ایرانی اصلی‌ترین عامل گرانی قیمت حج را که با درنظر گرفتن رقم مساعده بانک ـ. از ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تا ۱۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌شود ـ. وضعیت مسکن در عربستان دانست و گفت: وضعیت مسکن در منطقه مدینه محدودیت‌های زیادی را برای ما به وجود آورده برای همین ماندگاری زائران در این منطقه به شش روز رسیده هست، هرتعداد که این مشکل در مکه با توجه به ساخت و ساز‌هایی که انجام گرفته، کاهش هست.

وی اضافه کـــرد: عربستان با افزایش قیمت‌هایی در سوخت، حمل و نقل و مالیات بر ارزش‌افزوده روبه‌رو انجام گرفته که هزینه حج را تحت تاثیر قرار داده، برای اینکه زائران ما تعدادان متاثر از این شرایط نشوند، ما سعی کـــردیم زیادی از اقدامات غیرضروری مثل طراحی لباس واحد و اعزام نیروی‌های اضافی را حذف کنیم.

قاضی‌عسکر همچنین گفت: شماره حسابی از زائران گرفته انجام گرفته که اگر در طول سفر در جایی صرفه‌جویی اتفاق افتاد، آن پول را به آقام برگردانند.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با اشاره به سهمیه حج ایران که برای سال ۹۷ زیاد از ۸۲ هزار تن تعیین انجام گرفته هست، یادآور انجام گرفت: در ملاقات رییس سازمان حج ایران با وزیر حج عربستان با توجه به این‌که سال ۹۵ تشرف نداشتیم، خوهسته انجام گرفت سهمیه اضافه‌تری به ایران بدهند که آن‌ها قول دادند تا ۵ هزار نفر را مساعدت کنند. امیدواریم این سهمیه اضافه شود تا مجموعه ۹۰ هزار نفری را به حج اعزام کنیم.

۷۰ هزار نفر برای حج ثبت‌نام کـــردند

به نقل کرد او، امسال ودیعه‌گذارانی که تا ۳۰ دی ماه ۸۵ در بانک ثبت نام کـــرده‌اند در نخستویت اعزام قرار دارند که تا کنون حدود ۷۰ هزار نفر در کاروان‌های حج ثبت‌نام کـــرده‌اند و با توجه به تکمیل ظرفیت افزایش کاروان‌ها، احتمال خیلی زیاد نخستویت‌های دیگر فراخوانده نشوند، مگر آن‌که عربستان با سهمیه اضافی ایران موافقت کند که در آن صورت، نخستویت‌های بهمن ماه سال ۸۵ نیر فرا خوانده خواهند انجام گرفت.

دعای کمیل باز هم دور از بقیع برگزار می‌شود

قاضی‌عسکر درباره مراسم‌های عمومی ایران در هنگام حج نیز توضیح داد: بندی در توافق‌نامه دو کشور وجود دارد که بر اساس آن عربستان به بهانه مسائل امنیتی برگزاری مراسم‌ها در محل اسکان ایرانی‌ها را آزاد و بلامانع دانسته هست، مثل سال گذشته؛ اما امسال در مذاکرات با وزیر حج عربستان صحبت انجام گرفت که با توجه اجرای این بند توسط ایران، امسال دیگر همان رویه قبل پیش گرفته و مراسم دعای کمیل در کنار قبرستان بقیع برگزار شود که پاسخ آن‌ها همچنان احتمال وقوع عملیات تروریستی و امنیتی هست.

او بیان کـــرد: قرارداد حج ایران و عربستان حقوقی و عملیاتی هست، اما طبیعتا تلخی روابط سیاسی دو کشور و شرایط دشوار بر آن اثرگذار هست، ولی با توجه به تجربه سال گذشته اطمینان می‌دهیم شرایطمان در حج ۹۷ بهتر باانجام گرفت، دلیل که وزارت حج هم در مذاکرات مسائل منفی مطرح نمی‌کند.

پرونده منا مختومه نانجام گرفته

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت سپس درباره سرانجام پرونده منا و در واکنش به اظهاراتی مبنی بر فراموش کـــردن این موضوع، تاکید کـــرد: ما مساله منا را خاتمه یافته تلقی نکـــرده‌ایم، در پایان مذاکرات هم کمیته حقیقت یاب و شهیدانی منا و مسجدالحرام که پیگیری می‌کنیم.

عربستان دیه سقوط جرثقیل را به بعضی کشور‌ها داده

وی افزود: حرف‌هایی زده می‌شود که عربستان درباره منا چیزی را قبول نکـــرده هست که این درست نیست. پیگیری ما نشان می‌دهد عربستان موضوع شهیدانی مسجدالحرام را از منا تفکیک کـــرده و دیه‌ی حادثه سقوط جرثقیل را به برخی کشور‌ها پرداخت کـــرده هست. ما اعتراض کـــردیم که دلیل به ایرانی‌ها پرداخت نکـــردید که آن‌ها گفتند، چون ایران در عربستان سفارتخانه ندارد و ما نمی‌توانیم اقدام کنیم.

وی گفت: امسال در مذاکرات حج این مساله تفهیم انجام گرفت که دلیل از طرف سازمان حج ایران برای پرداخت دیه اقدام نمی‌کنند که این پیشنهاد به مقامات بالاتر منتقل انجام گرفته که منتظر پاسخیم.

قاضی‌عسکر همچنین اظهار کـــرد: برای پیگیری این پرونده‌ها وکیلی را از عربستان اختیار کـــرده‌ایم که باید سفارتی از ما و عربستان وکالتنامه‌ی او را تایید کند که، چون ما هنوز حافظ منافع در عربستان نداریم با وزارت خارجه کشورمان هماهنگ کـــردیم از طرق دفتر سازمام ملل در نیویورک با عربستان نامه‌نگاری انجام گرفته که آن وکالتنامه را امضا کنند در این صورت می‌توان این مسائل را پیگیری کـــرد.

وی افزود: برای پرداخت دیه عربستان دو راه دارد یا مقصر نیست که طبق قاعده قتیل الزحام باید دیه بدهد، یا مقصر هست و کوتاهی کـــرده که به نظر ما اینط‌ور هست و باید بر همان منوال دیه خانواده‌ی شهیدان منا را بدهند. ما حتی گزارش‌های خودمان را از فاجعه منا که زیاد از ۱۰ جلد کتاب می‌شود به کمیته حقیقت‌یاب در عربستان فرستاده‌ایم و امیدواریم نتیجه بخش باانجام گرفت و این دو پرونده را به نتیجه برسانیم.

پرونده فرودگاه جده مختومه انجام گرفته

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه با بیان این‌که پرونده فرودگاه جده از نظر ما خاتمه یافته، چون حکم محکومین آن اجرا انجام گرفته هست، افزود: انفصال از خدمات دولتی، یک هزار ضربه شلاق و ۴ سال حبس حکم آن دو مامور خاطی فرودگاه بود که نامه کتبی وزیر حج درباره این حکم وجود دارد.

امیدواری‌ها برای عمره سال بعد

وی درباره‌ی علت انجام نانجام گرفتن عمره نیز توضیح داد: دو دلیل داشت، نخست آن‌که مثل حج تواف پایدار و محکمی برای عمره نداشتیم که تا چنین چیزی نباانجام گرفت نمی‌توان عمره را با توجه به زمان طولانی آن اجرا کـــرد، دیگر آن‌که پارسال در تایم عمره، تعمیراتی در ناحیه زمزم درحال انجام بود که افراد بدون لباس را به صحن راه نمی‌دادند و یقینا اگر ایرانی‌ها می‌رفتند و نمی‌توانستند وارد شود، شاکی می‌انجام گرفتند.

قاضی‌عسکر گفت: امیدواریم به شرط توافق اگر حج بهتر از گذشته انجام شود و عربستان به الزامات عمل کند بستر برای عمره در سال فردا فراهم شود.