عباس نوشت

اعتراض دانشجویان مسلمان اروپا به فضای خصمانه ایجاد انجام گرفته از سوی فرانسه

۶ خرداد ۱۳۹۷

دانشجویان مسلمان در سراسر اروپا نسبت به فضای ضد اسلامی ایجاد انجام گرفته از سوی دولت و رسانه‌های فرانسه اعتراض کـــردند.

به نقل «عباس نوشت»، اتحادیه دانشجویان مسلمانِ انگلیس و فرانسه با صدور بیانیه‌ای نسبت به اقدامات ضد اسلامی فرانسه اعتراض کـــرد.

بعد از آن که مریام پوژتو (Maryam Pougetoux)، مدیر یکی از اتحادیه‌های دانشجویی فرانسه در یک مستند از تظاهرات دانشجویان با حجاب اسلامی ظاهر انجام گرفت، مورد انتقاد تند تعداد وزیر فرانسوی قرار گرفت.

جرارد کولوم (Gerard Collomb)، وزیر کشور فرانسه، پوژتو را شخصا مورد انتقاد قرار داد و پوشش اسلامی وی را حساسیت‌برانگیز و شوکه کننده توصیف کـــرد.

مارلین شیپا (Marlene Schiappa)، وزیر امور خانومان فرانسه نیز در مورد حجاب این دانشجوی فرانسوی گفت: این اقدام به نوعی ترویج کننده اسلام سیاسی هست و انجمن دانشجویان باید به طور جامع و شفاف توضیح دهد که پوژتو با اقدام خود به دنبال گسترش چه نوع ارزش‌هایی هست.

تعدادی از رهبران انجمن‌های دانشجویی مسلمان در سراسر اروپا، ضمن اعتراض به اظهار نظر وزاری فرانسوی در مورد حجاب دانشجوی مسلمان، آن را بیانگر تجربه صدها دانشجوی مسلمان در سراسر اروپا دانستند.

علی میلانی یکی از فعالان دانشجویی انگلیس در این باره تاکید کـــرد که از برخورد وزرای فرانسوی متعجب نانجام گرفته هست.

وی در این باره گفت: چنین برخوردهایی بخش از جوسازی خصمانی علیه مسلمان در اروپا هست. دانشجویانی که در راه احقاق حقوق خود، به طور پیاپی مورد هجمه رسانه‌ها، دولت‌ها، جوامع مدنی قرار می‌گیرند.

میلانی در ادامه افزود: از همه دولت‌ها، انجمن‌های مدنی و اهالی رسانه درخوهست داریم که با فرهنگ فزاینده اسلام هراسی در فضای سیاسی جامعه مباره کـــرده و در راه فراهم آمدن شرایط خانومدگی اجتماعی برای همگان، قدم‌های جدی بردارند.

علاوه بر سیهستمداران فرانسوی، رسانه‌های این کشور نیز در توهین و ضربه زدن به مریام پوژتو، دانشجوی مسلمان و محجبه فرانسوی، سنگ پایان گذاشتند. در همین رهستا، روخانومامه اسلام ستیز شارلی ابدو که پیش از این با توهین به پیامبر اسلام معروف انجام گرفته بود نیز کاریکاتور موهنی از مریام پوژتو منتشر کـــرد.