عباس نوشت

تأکید دیده‌بان الازهر بر مجازات عناصر بازگشتی داعش

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

دیده‌بان مبارزه با افراط‌گرایی الازهر مصر تصریح کـــرد: عناصری که از گروه تروریستی داعش به کشورهای خود برمی‌گردند باید متناسب با جنایاتی که در زمینه کشتار و اقدامات خشونت‌آمیز مرتکب انجام گرفته‌اند، مجازات شوند.

به نقل«عباس نوشت»،  دیده‌بان مبارزه با افراط‌گرایی الازهر با صدور بیانیه‌ای اعلام کـــرد: انتشار کلیپ‌های ویدئویی از سوی داعش مبنی بر حضور جنگجویان خانوم در این گروه، نشانه شکست و درماندگی تروریست‌های داعش هست.

در این بیانیه آمده؛ این گروه اخیرا اقدام به انتشار کلیپ‌هایی با نام «از قلب خلافت»  کـــرده که که خانومان جنگ‌جو در کنار آقاان مبارزه می‌کنند و این مسئله نشان می‌دهد که این گروه تروریستی به جز توطئه‌چینی و ماجراجویی توانایی دیگری ندارد.

این دیده‌بانی افزود: از مهرماه گذشته این گروه تروریستی با اعلام فراخوان جذب خانومان به جهاد و تشویق آن‌ها، با توجه به گسترش شکست‌های این گروه، جهاد را همچون آقاان بر خانومان نیز واجب اعلام کـــرده هست.

گفتنی هست که داعش پیش از این خانومان را از حضور در جنگ ممنوع و وظیفه آنان را ماندن در خانه اعلام کـــرده بود.

دیده‌بان الازهر مصر تصریح کـــرد: تغییر رویکـــرد داعش نسبت به این موضوع، فرار نیروهای داعش به کشورهای مختلف و یا تسلیم آن‌ها به حکومت‌های سوریه و عراق دلیلی محکم بر شکست این گروه تروریستی هست و نشان می‌دهد که داعش دیگر توانی از خود ندارد.

دیده‌بان الازهر مصر در ادامه از کشورهایی که جوانان و خانومان آن‌ها در این گروه تروریستی هستند، خوهست که برای بازگشت آنان به کشورهای خود آمادگی لازم را داشته باشند و پلن‌هایی به منظور بازپروری آنان و تعلیم تسامح و همزیستی مسالمت‌آمیز با دیگران تدوین کنند، به صورت حتم به شرط این که مجازات‌های لازم علیه این افراد به جرم پیوستن به داعش و ارتکاب اعمال ضد انسانی همچون قتل و اقدامات خشونت‌آمیز علیه آن‌ها صورت گیرد.