عباس نوشت

تلاش مسلمانان هند برای بازسازی مسجد بابری

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

سازمان حقوقی مسلمانان سراسر هندوستان، بزرگترین نهاد مسلمانان هند، اعلام کـــرد که مسلمانان از مسجد تاریخی بابری صرفنظر نخواهند کـــرد و تلاش‌های برای بازسازی آن ادامه خواهد یافت.

به نقل«عباس نوشت»، سازمان حقوقی مسلمانان سراسر هندوستان در جلسه عمومی خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کـــرد: مسجد بابری بخش حیاتیی از خانومدگی دینی مسلمانان هند هست و صرفنظر از آن امکان ندارد.

این بیانیه در حالی صادر انجام گرفت که روز جمعه گذشته اعلام انجام گرفته بود: مسجد بابری به یک معبد هندو تبدیل خواهد انجام گرفت و زمین دیگری برای ساخت یک مسجد و دانشگاه اسلامی به مسلمانان داده می‌شود.

سال‌ها هست تلاش برای تخریب مسجد بابری از سوی هندوها وجود دارد.

مسجد بابری در منطقه آیودیا در ایالت اوتارپرادش هند بر فراز تپه‌ای به نام «رام کوت» وجود دارد. این مسجد در قرن شانزده میلادی بنا انجام گرفت و در سال ۱۹۹۲ به دست هندوهای افراطی تخریب انجام گرفت.

هندوها معتقدند که این مسجد در محل زادگاه خدای آن‌ها «راما» بنا انجام گرفته و پیشتر در این مکان معبدی قرار داشته هست؛ از زمان تسلط انگلیسی‌ها بر شبه قاره هند تا کنون، این مسجد موضوع درگیری‌های انجام گرفتیدی میان مسلمانان و هندوها بوده هست.

پیش از تخریب مسجد، خشونت بر سر این اختلاف گهگاه فوران می‌کـــرد و مقامات مدنی آن را با وعده ساخت معبد یا هستفاده از این مسجد به عنوان محل عبادت فرومی‌نشاندند اما با تخریب مسجد بابری، ناآرامی‌ها و درگیری‌های متعدد و انجام گرفتیدی آغاز انجام گرفت که ابعاد مذهبی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی پیدا کـــرده‌ و تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر که افزایش آنان مسلمان هستند در این درگیری‌ها جان باخته‌اند/.