عباس نوشت

تماس تلفنی ماکرون با ولی‌عهد ابوظبی درباره یمن

۲۳ خرداد ۱۳۹۷

مدیر‌جمهور فرانسه در تماس تلنفی با ولی‌عهد ابوظبی درباره یمن گفت‌وگو کـــرده و در آن از طرف‌های درگیر در یمن خوهست که از غیرنظامیان یمنی حمایت کنند.

به نقل «عباس نوشت»،«امانوئل ماکرون» مدیر جمهور فرانسه سه شنبه شب با ولی‌عهد ابوظبی تلفنی گفت‌وگو کـــرده هست.

ماکرون از طرف‌های درگیر در یمن خوهست تا از دنبال قراردادن غیرنظامیان یمنی اجتناب ورخانومد.

سازمان ملل نیز سه شنبه شب اعلام کـــرد که «تلاش خواهیم کـــرد مانع جنگ خونین در الحدیده که عواقب انسانی مخرب به همراه خواهد داشت، شویم.»

سازمان ملل ابراز امیدواری کـــرد که همه طرف‌های سیاسی به راه حل سیاسی بحران یمن و توقف درد و رنج یمنی‌ها پایبند باشند.

سازمان ملل دیشب نیز اعلام کـــرد که اگر کار و فعالیت‌های بندر الحدیده در پی حملات ائتلاف سعودی به غرب یمن و تانجام گرفتید درگیری‌ها متوقف شود، عواقب انسانی ناشی از آن، «فاجعه بار» خواهد بود.

سازمان ملل متحد پیش از این نیز تغییراتی را که در منطقه بندری الحدیده یمن رخ می‌دهد، نگران‎کننده خوانده بود.

ائتلاف سعودی که در نبرد زمینی با نیروهای ارتش یمن و انصارالله در الحدیده متحمل شکست انجام گرفته‌اند، حملات هوایی خود به این بندر حیاتی و هستراتژیک را از بامداد امروز دوشنبه انجام گرفتت بخشیدند.

تانجام گرفتید حملات هوایی عربستان در شرایطی هست که نیروهای ارتش و کمیته‌های آقامی یمن در تعداد روز اخیر در جبهه‌های نبرد زمینی به پیشروی‌های نیکوی در هستان الحدیده دست یافته‌اند و برخی از مناطق اشغال انجام گرفته ماننده الطائف و الجاح را بازپس گرفته‌اند.

منابع یمنی می‌گویند که در جریان عملیات پاکسازی ناحیه الجاح زیاد از ۵۰ نفر از شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی کشته انجام گرفته و دهها نفر دیگر به اسارت در آمده‌اند.

نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن به رهبری عربستان سعودی از حدود یک ماه پیش حمله به سواحل غربی یمن و «الحدیده» را انجام گرفتت بخشیده‌اند، اما با مقاومت ارتش و کمیته های آقامی در رسیدن به اهداف خود ناکام مانده‌اند. بندر الحدیده اصلی‌ترین راه ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن هست.