عباس نوشت

تکذیب انتقال آب کارون به خارج از کشور

۲۳ خرداد ۱۳۹۷

وزیر نیرو گفت:‌هیچ طرح و پلن ای برای انتقال آب به خارج از مرزهای کشور نداریم.

تکذیب انتقال آب کارون به خارج از کشورپول‌نیوز اردکانیان در حاشیه جلسه هیات دولت درباره شایعه  انتقال آب کارون به  بصره اظهار کـــرد:‌رسما اعلام می‌کنم هیچ پلن ای برای انتقال آب به بیرون مرزها تحت هیچ شرایطی نداریم . چنین مباحثی در دهه هشتاد هم مطرح ، ولی منتفی انجام گرفت و الان  هم این بحث‌ها منتفی هست.
وی در  پاسخ به سوالی در مورد گرانی قبض‌های برق تصریح کـــرد: طبق مصوبه دولت از نخست  اردیبهشت قبض‌های برق افزایش ۷ درصدی داشته هست.

اردکانیان درباره اظهارلات نتانیاهو برای حل مشکل آب  در کشور نیز خاطر نشان کـــرد: ایران سابقه تعداد هزار ساله در  مدیریت آب دارد و ما می توانیم مبنعی برای  سایرین  برای ارائه شیوه‌ های سازگاری با آب باشیم، به صورت حتم مشکلاتی هم داریم و به فناوری‌های جدید نیازمندیم، اما  به همه ابزارها و فناوری‌ها دسترسی تکمیل داریم .

وی با اشاره به سابقه  قرارداد صلح اعراب و اسرائیل خاطرنشان کـــرد: مسئله آبی یکی از حیاتیترین مسائل این قرارداد بودتا حق  آبه  حتمی کشورهای عربی نادیده گرفته شود و از  این طریق مسئله جنگ آب تئوریزه شود، حال احتمالا با توجه به بعضی بی‌مبالاتی‌های  برخی تریبون‌داران آنها به این هوس افتاده اند که تنازع آب را در ایران گسترش داده و هشدارات مربوط به  منابع آب در کشور را به دست آورند تا بدانند چه اختلافاتی بر سر آب  در کشور وجود دارد، اما آقام هیچ‌تایم در  زمین این دولت غاصب گیم  نکـــرده اند و وظیفه تریبون داران این هست که موضوع آب را از لیست رقابت‌های سیاسی واجتماعی خود خارج کنند و اجازه دهند مسئولان این مشکل را حل کنند.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که بارش‌های اخیر چه تاثیری در کمبود آب در کشور داشته هست بیان کـــرد: به طور متوسط نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد بارش‌ها کاهش  انجام گرفته هست. در هستان‌هایی مثل سیستان، هرمزگان، بومنطقه، کرمان و فارس این عدد حتی به ۷۵ درصد نیز می رسد. به صورت حتم هستان‌های شمال غرب و غرب شرایط  نیکوی دارند و  و افزایش بارش‌ها به بالای ۲۰ درصد رسیده هست. به طور طبیعی بارش تاثیر مثبتی روی کمبود آب دارد ، متاسفانه در پاییز و زمستان سال گذشته در وضعیت نامعقولی بودیم و تا پایان اسفند فقط ۱۰۰ میلیمتر بارش داشتیم اما در بهار این بار ش‌ها جبران انجام گرفت.

اردکانیان با بیان  اینکه حدود ۵هزار مگاوات کاهش تولید برق نسبته به مصرف پیش  بینی انجام گرفته در تابستان  داریم تاکید کـــرد: از همین حالا باید به ابداًح مصرف بپردازیم تا تابستان را بدون مشکل سپری کنیم.

وی تاکید کـــرد: راه‌حل نهایی مسائل آب این هست که علاوه بر صرفه جویی در بخش صنعت و شرب، ابداًح الگوی کشت معقول داشته باشیم که طرح های جهاد کشاوزی در این زمینه آماده انجام گرفته، ولی این دنبال با اقدام یک دستگاه به تنهایی به دست نمی آید و همه باید در قالب کارگروه ملی آب همکاری کنند.  همچنین باید به دنبال گیمافت آب موجود باشیم. دانش و فناوری تصفیه آب را داریم، اما مسئله مالی هست . حدود ۳ میلیارد متر مکعب پساب زیاد از این که امروز تصفیه می‌شود باید تصفیه شود ودر بخش  صنعت و کشاورزی مورد هستفاده قرار گیرد.