عباس نوشت

جرایم دانشجویان بدهکار بانکی ۱۰۰ درصد بخشودگی خورد

۱۷ مرداد ۱۳۹۷

به نقل «عباس نوشت»، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی ۶۰ میلیارد تومانی فارغ ‌التحصیلان گفت: این افراد از ۲۰ آقااد تا ۱۰ منطقهیور امسال فرصت دارد تا بدهی‌های خود را در قالب طرح بخشودگی ۱۰۰ جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.

ذوالفقار یزدان مهر روز سه شنبه در نشست رویدادی با اصحاب رسانه اظهار داشت: سیهست صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در دولت تدبیر و امید، مدیریت مشارکتی مبتنی بر روحیه جهادی بوده تا مشکلات و مسائل جامعه دانشجویی را برطرف سازد.

وی گفت: جامعه دنبال صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ۲ هزار و ۷۰۰ واحد دانشگاهی و زیاد از ۴ میلیون دانشجو هست که مصمم به خدمات رسانی هر چه بهتر به آنان هست.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: براساس آسیب شناسی های انجام انجام گرفته مشخص انجام گرفت که صندوق رفاه دانشجویان ۴۴۰ میلیارد تومان مطالبات سنواتی دارد که برخی صعب الوصول بودند اما به لطف خدا

زیاد از ۳۸۲ میلیارد تومان را وصول کـــرده و به چرخه خدمات رسانی صندوق بازگرداندنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز کمپینی را راه اندازی کـــرده ایم تا مابقی مطالبات صندوق را اخذ کنیم به گونه ای که در رهستای اجرای سیهست خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلات برای بازپرداخت بدهی های معوق، طرح بخشودگی جرایم بدهکاران را از عید قربان تا غدیر عملیاتی خواهیم کـــرد.

یزداند مهر خاطرنشان کـــرد: طرح شامل دو گزینه هست به گونه ای که دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش صد در صدی جرایم بهره مند شوند و یا با بازپرداخت ۵۰ درصدی جریمه از بخشودگی مابقی جرایم و تقسیط مجدد کل بدهی خود حداکثر در ۶ ماه برخوردار شوند.

وی اظهار داشت: متقاضیان باید صرفا با مراجعه به پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به آدرس http://bp.swf.ir از این طرح هستفاده کنند.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه اظهار داشت: همچنین با تدابیر شده انجام گرفته منابع صندوق رفاه دانشجویان برای سال جاری ۲ برابر افزایش یافته هست به گونه ای که ۴۱۷ میلیارد تومان سال گذشته منابع داشتیم که در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت می انجام گرفت با مساعدت دولت این رقم به ۶۷۳ میلیارد تومان افزایش یافته و با هم افزایی با بانک های عامل منابع صندوق به یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته هست تا پوشش حداکثری به دانشجویان داشته باشیم.

وی اظهار داشت: همچنین خدمات تغذیه دانشگاه ها در سطوح آشپزخانه و سالن های غذاخوری در سه سطح رتبه بندی انجام گرفته و تا پایان تابستان امسال پایانی آشپزخانه های سطح سه از نظر فضا و تجهیزات با تخصیص اعتباری بالغ بر ۳۶ میلیارد تومان که ۵۰ درصد آن از طرف صندوق و ۵۰ درصد از طرف دانشگاه های تامین می شود؛ ارتقا می یابند.
وی تصریح کـــرد: همچنین در برخی دانشگاه های کشور هم اکنون غذا رایگان به دانشجویان ارایه می شود که امیدواریم این طرح توسعه یابد و دیگر دانشجو حتی یک هزار و ۴۰۰ تومان نیز برای هر پرس غذا ندهد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در امر وام منطقهیه هم این صندوق طی تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال وام منطقهیه به دانشجویان منطقهیه پرداز دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی با کارمزد ۳ درصد به صورا ترمی پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر به منظور افزایش اثربخشی وام های دانشجویی و رفع نیازهای داشنجویان، مبالغ وام ها دانشجویی از ۲۵ تا ۵۰۰ درصد رانجام گرفت داشته اند، یادآور انجام گرفت: صندوق رفاه دانشجویان از ابتدای سال ۹۶ تاکنون زیاد از ۴۱۷ میلیارد تومان انواع وام به دانشجویان پرداخت کـــرده هست.

یزدان مهر با تاکید بر اینکه صندوق رفاه در سال ۹۶ به صد در صد متقاضیان وام های دانشجویی تسهیلات پرداخت کـــرده هست، اظهار داشت: در سال گذشته زیاد از ۱۶۶ میلیارد تومان وام ویژه دانشجویان دکتری به تعداد زیاد از ۷۲ هزار نفر پرداخت انجام گرفته که نسبت به سال ۹۵ زیاد از ۱۸۶ درصد رانجام گرفت داشته اشت.

وی با اشاره به افزایش ۴۸ درصدی اعتبار وام های ضروری و ۳۸ درصدی وام های تحصیلی گفت: اعتبار وام تحصیلی از ۱۳۴ میلیارد تومان عملکـــرد در سال ۹۶ با رانجام گرفت ۳۸ درصدی در سال ۹۷ به مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان رسیده هست و همچنین وام ویژه دکتری در مجموع به ۲۲۵ میلیارد تومان با هم افزایی بانک توسعه تعاون افزایش یافته هست.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: روند پرداخت وام های تحصیلی و ضروری ویژه دکتری و همچنین وام ضروری سایر مقاطع در سال ۹۷ نیز بدون محدودیت اعتباری ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: براساس آسیب شناسی های انجام انجام گرفته با کمبود ۲۰۰ سرای داشنجویی مواجه هستیم به گونه ای که ۵۰ هزار دانشجو با تراکم پشت درهای خوابگاه ها هستند و بر همین اساس با کمک دانشگاه ها سعی در برطرف کـــردن این امر داریم و ۲۷ میلیارد تومان نیز برای این امر در رهستای رهن سراهای دانشجویی در اختیار دانشگاه ها قرار داده ایم.

یزدان مهر اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در این امر پلن پنجم توسعه بود که خوشبختانه برطرف انجام گرفت و امسال برای ۲۰۰ سرای دانشجویی با مشارکت دانشگاه ها و موسسات و بخش های خصوصی پلن تدارک دیده انجام گرفته که حدود ۱۹ مورد آن امسال اجرایی می شود.

وی گفت: صندوق رفاه دانشجویان براساس پلن ششم توسعه ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۲۰۰ سرای دانشجویی در نظر گرفته که دانشگاه ها و موسسات خصوصی می توانند از این وام بهره مند شوند و سود بانکی آنها را نیز صندوق پرداخت خواهد کـــرد.

مشاور وزیر علوم افزود: صندوق رفاه همچنین به منظور عادلانه سازی نرخ اجاره بهای سراهای داشنجویی و شناسایی سراهای فرسوده طرح رتبه بندی خوابگاه ها را عملیاتی کـــرد و بر اساس آن در سال ۹۶ و ۹۵ تعداد ۳۷۸ سرای دانشجویی را با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان به سطوح بالاتر ارتقا داده هست.