عباس نوشت

عزم آل سعود برای توسعه طرح گردشگری اسلامی بدون مشارکت دادن بخش خصوصی

۱۷ مهر ۱۳۹۶

عربستان که با دنبال کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در صدد تقویت صنعت گردشگری هست، تاکنون بخش خصوصی را در این امر مشارکت نداده هست.

به نقل «شيعه نيوز»،  رویترز  گزارش داد مقامات آل سعود در تلاش برای تقویت اقتصاد این کشور و قطع وابستگی به نفت، به دنبال ایجاد تنوع اقتصادی در عربستان هستند. بخش اصلی طرح های جدید اقتصادی عربستان بر توسعه گردشگری این کشور متمرکز انجام گرفته هست.

صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان، دو شرکت املاک و مستغلات را تاسیس کـــرده که به طور خاص مسئول افزایش ظرفیت پذیرش زائران در منطقههای مکه و مدینه هستند.

مشارکت ندادن بخش خصوصی در اجرایی کـــردن طرح های سند ۲۰۳۰ این کشور، نگرانی هایی در میان توسعه دهندگان خصوصی املاک و مستغلات بوجود آورده هست؛ زیرا دولت آل سعود قصد دارد به طور انحصاری بودجه ای تعداد صد میلیارد دلاری به این طرح اختصاص دهد و اجازه ندهد بخش خصوصی در سود حاصل از آن مشارکت داشته باانجام گرفت.

در حالیکه تصور می انجام گرفت چشم انداز توسعه اقتصادی عربستان به تقویت اقتصاد بخش خصوصی این کشور نیز کمک کند، اغلب پروژه های پلن ریزی انجام گرفته در سند ۲۰۳۰ بوسیله صندوق سرمایه گذاری دولتی انجام می شوند.

این صندوق اعلام کـــرد مرحله نخست از توسعه منطقهی مکه به مساحت ۸٫۴ میلیون متر مربع نزدیک محوطه مسجدالحرام آغاز و ساخت ۱۱۵ ساختمان را شامل می شود. این ساختمان ها ۷۰ هزار اتاق هتل و ۹ هزار سوئیت را دربر می گیرند.

عملیات عمرانی مرحله نخست از این پروژه امسال کلنگ می خورد و در سال ۲۰۲۴ آماده بهره برداری خواهد بود. پیش بینی می شود این پروژه تا ۲۰۳۰، سالانه ۲٫۱ میلیارد دلار به تولیدات ناخالص داخلی عربستان اضافه کند.

صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان در پروژه ای دیگر به مساحت ۱۳ میلیون متر مربع نزدیک به مسجد النبی (ص) در مدینه، حدود ۵۰۰ واحد مسکونی و ۸۰ هزار اتاق هتل احداث خواهد کـــرد.

رویترز در ادامه نوشت: عربستان توسعه گردشگری اسلامی را در نخستویت اهداف سند ۲۰۳۰ قرار داده هست تا به این وسیله بهای پایین نفت را جبران کـــرده و از وابستگی کشور به فروش نفت بکاهد. با وجود اینکه ریاض پیش از این اعلام کـــرده بود بخش خصوصی را نیز در پروژه های طرح توسعه اقتصادی مشارکت خواهد داد؛ هنوز این وعده محقق نانجام گرفته و حیاتیترین پروژه ها در اختیار بخش دولتی قرار دارند.

صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان هفته گذشته نیز قراردادی به ارزش ۴٫۸ میلیارد دلار برای بازسازی و به روز رسانی هتل «میرا» در جده که آبشاری در جلوی ساختمان دارد، امضا کـــرد.