عباس نوشت

لاله و لادن؛ روایت دردناک جدایی

۲۰ تیر ۱۳۹۷

افسانه دوقلو‌های ایرانی؛ روایت دردناک جدایی

لاله و لادن دوقلوهای به هم چسبیده

 

به‌ناز مقدسی| شاید اگر ١٥ سال پیش دکتر «کیت گوا» از اتاق عمل بیرون می‌آمد و با لبخندی روی لب می‌گفت: «عمل جداسازی دوقلو‌ها با موفقیت انجام انجام گرفت» حالا لاله یک وکیل زبردست انجام گرفته بود و لادن رویدادنگاری ماهر. اما هفدهم تیرماه یادآور مرگ تلخ دوقلو‌های به‌هم چسبیده هست. دوقلو‌هایی که دیگر نمی‌خوهستند یکدیگر را فقط در آینه ببینند و قبل از رفتن به زیر تیغ جراحی مسئولیت تصمیمشان را پذیرفته بودند؛ به هر قیمتی.

تولد عجیب

دهم دی ماه سال ١٣٥٢ زوج کشاورزی در روستای لهراسب هستان فارس صاحب یک جفت دختر دوقلو با ظاهری عجیب انجام گرفتند. هیچ‌کس نمی‌داند آن ثانیه‌ها و آن روز‌ها در ذهن خانوم و آقا روستایی چه گذشت، اما اتفاقی که افتاد این بود که به دلیل شرایط و ویژگی‌های خاص دوقلو‌ها پدر و مادر آن‌ها را در بیمارستان رها کـــردند.

 

همین هم انجام گرفت که بهزیستی فیروزآباد برای مدتی از آن‌ها نگهداری کـــرد و نام این نوزادان بدون شناسنامه را لاله و لادن گذاشت. مدتی بعد لاله و لادن به بیمارستان نمازی شیراز منتقل انجام گرفتند. انتقال دوقلو‌های به‌هم چسبیده به بیمارستان کافی بود تا رویدادنگاران این موضوع را سوژه اخبارشان کنند و مجله «هشدارات هفتگی» در بیمارستان برای شروع سومین سال خانومدگی‌شان جشن تولد گرفت تا تصویر لاله و لادن به رسانه‌ها راه پیدا کند.

 

افسانه دوقلو‌های ایرانی؛ روایت دردناک جدایی

فرخانومدخواندگی
لاله و لادن نخستین دوقلو‌های به‌هم چسبیده در ایران به‌عنوان پدیده‌ای نادر توجه رسانه‌ها و آقام را به خود جلب کـــرده بودند که اتفاقی عجیب‌تر رخ داد. پزشکی جوان به نام «علیرضا صفائیان» با دیدن تصویرش این ٢ خواهر که در مجله جوانان چاپ انجام گرفته بود، تصمیم گرفت آن‌ها را به فرخانومدخواندگی قبول کند. او از منشی‌اش خوهست با دفتر مجله جوانان تماس بگیرد تا برای سرپرستی آن‌ها اقدام کند.

 

با حضور دادستان پایتخت دکتر صفائیان متعهد انجام گرفت تا بعد از گرفتن سرپرستی لاله و لادن، آن‌ها را برای درمان به خارج از کشور ببرد. پرونده‌های پزشکی و تصویرش‌های دوقلو‌های به‌هم چسبیده به آلمان ارسال انجام گرفت تا این دو خواهر کوچک به امید عمل جداسازی با پدرخوانده و تیمی از رویدادنگاران و پزشکان راهی این کشور شوند. آن‌ها در همین زمان به قم رفتند و با امام خمینی (ره) ملاقات کـــردند و برای امام شعر خواندند.

 

پای دوقلو‌ها که به آلمان رسید ورق ماجرا برگشت و امید برای عمل جداسازیشان کم انجام گرفت. بعد از آزمایش‌های متعدد پزشکان آلمانی اعلام کـــردند امکان جداسازی وجود ندارد و در صورت انجام این عمل لادن در همان لحظه نخست و لاله ٣ ثانیه بعد به کام مرگ خواهند رفت.

از مدرسه تا دانشگاه
عمل جداسازی در آلمان بی‌فایده ماند و دوقلو‌های به‌هم چسبیده به ایران بازگشتند و خانومدگی با همه دشواری‌هایش مجدد آغاز انجام گرفت. آن‌ها در همه دوران کودکی تا جوانیشان سوژه رسانه‌ها بودند تا این‌که در ٢٠ سالگی بالاخره ردی از خانواده اصلیشان پیدا انجام گرفت. دادالله بیژنی و همسرش که تصویرش فرخانومدانشان را در مجلات دیده بودند، به پایتخت آمدند و تصمیم گرفتند تا دخترانشان را به خانه خودشان بازگردانند.

 

 

افسانه دوقلو‌های ایرانی؛ روایت دردناک جدایی

 

لاله و لادن تیتر یک مجلات خارجی نیز بودند

 

لاله و لادن که در پایان این سال‌ها از وجود خانواده اصلیشان رویداددار نانجام گرفته بودند، تصمیم گرفتند تا از خانواده صفائیان جدا شوند؛ اما این به معنی بازگشت به خانه پدریشان نبود بلکه آن‌ها تصمیم گرفتند تا به صورت مستقل به خانومدگیشان ادامه دهند.

 

لیسانس حقوق، گواهینامه رانندگی و تسلط به کامپیوتر
لاله و لادن ٢ دختر با انگیزه و توانمند بودند و در کنار درس و تحصیلشان مهارت‌های زیادی را می‌آموختند. بعد از گرفتن دیپلم تصمیم گرفتند وارد دانشگاه شوند و ماجرای جالب این بود که بعد از شرکت در کنکور لاله رشته مدیریت منطقه یزد و لادن رشته حسابداری منطقه کرج قبول انجام گرفت.

 

افسانه دوقلو‌های ایرانی؛ روایت دردناک جدایی

لاله و لادن دو قلوهای بهم چسبیده در دیدار با امام خمینی ره

 در حالی که امکان این‌که دو خواهر به‌هم چسبیده بتوانند در ٢ منطقه مجزا به دانشگاه بروند وجود نداشت؛ پدرخوانده آن‌ها پا پیش گذاشت و موضوع مجدد رسانه‌ای انجام گرفت. با دستور مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مدیر‌جمهوری تایم، لاله و لادن به دانشگاه پایتخت رفتند و در رشته حقوق مشغول به تحصیل انجام گرفتند. آن‌ها در حین دوران تحصیل به رانندگی علاقه نشان دادند و در کلاس‌های تعلیم رانندگی شرکت کـــردند و به صورت جداگانه ٢ گواهینامه رانندگی گرفتند تا به صورت مشترک پشت فرمان خودرو بنشینند.

 

یادگیری زبان انگلیسی و تعلیم کامپیوتر هم یکی دیگر از مهارت‌هایی بود که خواهران دوقلوی به‌هم چسبیده از پس آن‌ها به نیکوی برآمدند. اما این همه ماجرا نبود دلیل که لاله و لادن بعد از گرفتن مدرک لیسانس در پیچ و خم پیداکـــردن کار ناکام ماندند.

 

جدایی لاله از لادن
دهه سوم خانومدگی لاله و لادن به‌سرعت سپری می‌انجام گرفت که آن‌ها مجدد به فکر عمل جداسازی افتادند. اگر چه در پایان این سال‌ها پزشکان زیادی به آن‌ها توصیه کـــرده بودند که امکان چنین عملی وجود ندارد، اما رنج روزگار آن‌ها را بین انتخاب مرگ و خانومدگی واقعی قرار داد. پروفسور سمیعی یکی از کسانی بود که بانجام گرفتت با عمل جداسازی آن‌ها مخالفت کـــرد و معتقد بود که به دلیل رگ اصلی که در مغز لاله و لادن مشترک هست، این عمل منجر به مرگ آن‌ها خواهد انجام گرفت. اما لاله و لادن همچنان به این عمل اصرار داشتند و پرونده پزشکی‌شان را به کشور‌های مختلف فرستادند.

 

تا این‌که متوجه انجام گرفتند مدتی قبل ٢ دوقلوی به‌هم چسبیده نپالی توسط پزشکی سنگاپوری تحت عمل جداسازی قرار گرفته‌اند و همین موضوع باعث انجام گرفت تا تصمیمشان برای این عمل جدی‌تر شود؛ حتی به قیمت این‌که یکی از آن‌ها به نفع دیگری از بین برود!

اتاق جراحی
٢٩ سال زمان گذشت تا با وجود مخالفت‌های زیادی که پزشکان و حتی پدرخوانده آن‌ها با عمل جراحی جداسازی داشتند، لاله و لادن عازم سنگاپور انجام گرفتند تا به هر قیمتی از هم جدا شوند! آن‌ها قبل از عمل جراحی در پاسخ به این سوال که آیا عواقب تصمیمشان را می‌دادند؟

 

افسانه دوقلو‌های ایرانی؛ روایت دردناک جدایی

 

 

 لبخند زدند و اعلام کـــردند که همه چیز را می‌دانند! تیم پزشکان بیمارستان رافلز متشکل از ٣٥ متخصص، ٥ جراح مغز و اعصاب، یک جراح عروق، ٦ متخصص جراح پلهستیک، ٨ رادیولوژیست که مجموعا ١٢٥ نفر کادر پزشکی تحت سرپرستی دکتر کیت گوا در میان مخالفت و تردید‌های جامعه پزشکان جهان مسئولیت عمل جراحی لاله و لادن را برعهده گرفتند.

 

عملی که قرار بود ٤ روز به طول بینجامد و ٣ راهکار برای آن پیشنهاد انجام گرفته بود. روی تخت اتاق جراحی پزشکان عمل جداسازی مغز را آغاز کـــردند و این کار تا ٨٠‌درصد پیش رفت که ناگهان ورق برگشت و لادن به دلیل این‌که قدش بلند‌تر از لاله بود و سال‌ها فشار جمجمه را تحمل کـــرده بود، حالش رو به وخامت رفت.

 

هیچ‌کس نمی‌داند در اتاقی که ١٢٥ پزشک خارجی در آن حضور داشتند چه گذشت؛ اما بعد از ٥٠ ساعت عمل جراحی در حالی که همه آقام ایران منتظر رویدادی خوش از عمل جداسازی لاله و لادن بودند، رویداد آمد که ابتدا لادن و تعداد دقیقه بعد لاله زیر تیغ جراحان جان سپردند و این پایان تلخ خانومدگی پر رنج، اما قهرمانانه دوقلو‌های افسانه‌ای ایران بود.