عباس نوشت

متاثر انجام گرفتن جانسون از وضعیت مسلمانان روهینگیا

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

وزیر خارجه انگلیس که به میانمار سفر کـــرده بعد از بازدید از روستاهای مسلمانان روهینگیا، اعلام کـــرد که تاکنون با چنین صحنه ای مواجه نانجام گرفته بود.

به نقل«عباس نوشت»، وزیر خارجه انگلیس که به میانمار سفر کـــرده بعد از بازدید از روستاهای مسلمانان روهینگیا، اعلام کـــرد که تاکنون با چنین صحنه ای مواجه نانجام گرفته بود.

«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس در دیدار با «آنگ سان سوچی» رهبر میانمار نسبت به وضعیت مسلمانان روهینگیا، ابراز تاسف کـــرده و عنوان داشت که تاکنون با صحنه هایی که در روستاهای مسلمانان روهینگیا دیده مواجه نانجام گرفته بود.

جانسون در این دیدار از سوچی خوهست با نمایندگان سازمان‌ ملل برای کمک به بازگشت آوارگان همکاری کند.

جانسون در ادامه گفت: آنچه در میانمار دیدم وحشتناک بود. تاکنون در خانومدگی‌ام چنین چیزی را ندیده‌ بودم. صدها روستا به آتش کشیده انجام گرفتند. مسلما چنین چیزی فاجعه‌بار هست و فکر می‌کنم که آنچه اکنون نیاز هست، یک رهبری برای همکاری با نمایندگان سازمان ملل هست تا این افراد را به خانه‌شان بازگرداند.

در همین رابطه تعداد روز قبل «یانگی لی» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار  اعلام کـــرد که عملیات های خشونت‌ آمیز ارتش میانمار علیه مسلمانان میانمار «نشانه‌ هایی از نسل‌کشی دارد».

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار به رویدادنگاران اعلام کـــرد مادامی که دادگاهی بین‌ المللی یا دیوان بین‌المللی کیفری چنین حکمی درباره اقدامات ارتش میانمار ندهد، نمی‌تواند به صورت قطعی اعلام کند که نسل‌ کشی در میانمار روی داده هست؛ اما نشانه‌هایی از آن وجود دارد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که انتقادهای گسترده جهانی علیه رهبر حزب حاکم میانمار به دلیل نسل کشی ارتش این کشور در ایالت راخین واقع در شمال غربی میانمار ادامه دارد.