عباس نوشت

منطقهیه مدارس لاکچری پایتخت تا ۱۰۰ میلیون تومان

۳۱ خرداد ۱۳۹۷

به نقل «عباس نوشت»، این روز‌ها پرداخت منطقهیه مدارس به دغدغه خانواده‌ها تبدیل انجام گرفته هست این در حالی هست که مسئولان تعلیم و پرورش هرساله در بخشنامه‌های مختلف اعلام می‌کنند مدارس دولتی حق گرفتن منطقهیه از خانواده‌ها را ندارند و مدارس غیردولتی هم باید طبق مصوبه تعلیم و پرورش منطقهیه دریافت کنند اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که برخی از مدارس دولتی به بهانه‌های مختلف با ارائه پلن‌های جانبی از خانواده‌ها پول می‌گیرند. مدارس غیردولتی هم که دیگر تکلیف‌شان روشن هست. هزینه‌های غیر قابل باور شماری از این مدارس صدای خیلی‌ها را در آورده هست.

رویدادنگار روخانومامه ایران در پیگیری‌هایش به این نتیجه رسید که تعدادی از مدارس سرشناس پایتخت تا حداکثر مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان هم از والدین پول دریافت می‌کنند. در همین منطقهمدارسی هستند که با قدرت ونفوذ صاحبانشان هر چقدر که دلشان بخواهد پول می‌گیرند ومدیرانشان هم ترسی از نظارت بر منطقهیه‌های نجومی ندارند. این مدارس معمولاً بر خاص بودن کیفیت تعلیمی خود مانور می‌دهند. بر اساس پرس و جوهای انجام انجام گرفته از والدینی که فرخانومدانشان را در این مدارس ثبت‌نام کـــرده‌اند هزینه ثابت همان هزینه‌ای هست که تعلیم و پرورش مصوب کـــرده هست اما خانواده‌ها برای فوق پلن‌های مختلف هزینه‌های زیادی پرداخت می‌کنند.

در این میان تعدادی از خانواده‌های دانش‌آموزانی که در این مدارس ثبت‌نام کـــردند در گفت‌و‌گو با «ایران» اعلام کـــردند از پرداخت این هزینه‌ها راضی هستند اگر چه برای رسیدن به این مدرسه مراحل دشوار و طولانی را پشت سر گذاشتند. بر اساس نقل کرد‌های برخی از نخستیا تقریباً همه دانش‌آموزان تعداد سالی در نوبت ثبت‌نام می‌مانند دلیل که این مدارس، مدارس خاص هستند. مثلاً مدرسه تعداد صد متری در نیاوران که برای یکی از آقازاده‌ها هم هست تعدادین شعبه در پایتخت دارد. این مدرسه محل رفت و آمد زیادی از آقازاده ههست. حتی همین آقازاده‌ها هم برای ثبت‌نام در این مدرسه باید از سال قبلش اقدام کنند.

به صورت حتم مسئولان مدرسه تعداد ماهی تحقیق می‌کنند و در نهایت پدر و مادر به همراه دانش‌آموز برای مصاحبه ابتدایی دعوت می‌شوند. اگر در این مصاحبه قبول شوند تازه نخست راه هست. نشستن پشت این میز و نیمکت‌ها، هم پول می‌خواهد هم پارتی و هم اسم و رسم خانوادگی. مدارس خاص تا ساعت ۴ و نیم بعدازظهر برای دانش‌آموزانشان پلن دارند. دانش‌آموزان اگر المپیادی یا کنکوری باشند هم پلن‌های ویژه خود را دارند. مدارس خاص هر روز ۴ ساعتی را به کلاس‌های هستخر، تنیس و فوتبال اختصاص می‌دهند. همچنین هزینه ناهار، عصرانه، سرویس، اردوهای علمی داخلی و خارجی و یادگیری زبان دوم را هم باید به منطقهیه این مدارس اضافه کـــرد. با این همه ۴ مدرسه خاص در حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان از خانواده‌ها منطقهیه دریافت می‌کنند. این هشداراتی بود که نخستیای تعداد دانش‌آموز درباره تعداد مدرسه خاص که فرخانومدانشان در آنجا تحصیل می‌کنند به رویدادنگار «ایران» می‌دهند.

مادر علی جهانی یکی از دانش‌آموزانی که در یکی از این مدارس خاص واقع در یوسف آیاد پایتخت درس می‌خواند، می‌گوید: پسرم کلاس هفتم هست و حدود ۲۵ میلیون تومان هزینه کـــردم. هزینه این مدارس زیاد گران هست اما می‌دانم که فرخانومدم در این مدرسه درس می‌خواند و روی ویژگی‌های اخلافی و رفتاریش کار می‌شود. پسرم ۵ سال در مدرسه دولتی بود اما به‌ لحاظ رفتاری ابداًً رضایت از دوستانش نداشتم اگر مدارس دولتی و هیأت امنای هم مثل این مدرسه بود حتماً آنجا ثبت‌نام می‌کـــردم. هنگامی که این مدرسه را انتخاب کـــردم دو سال طول کشید تا پسرم را ثبت‌نام کنند. تعداد آزمون تستی و تشریحی از دانش‌آموزان گرفتند و در نهایت با دانش آموز و پدر و مادر، تعداد جلسه حضوری داشتند. شما نگاه کنید از ۱۶ تیر ماه پلن درسی‌اش شروع می‌شود ۴ روز در هفته از ساعت ۷ تا ۲ بعد ازظهر به مدرسه می‌رود همین هفته اردوی داخلی برایشان گذاشتند. کلاس‌های ورزش هم که هر روز هست. به صورت حتم زبان دوم هم تعلیم می‌دهند.

پول صبحانه دهید تا ثبت‌نام کنیم

در این میان، برخی مدیران مدارس سرشناس منطقه نیز توقعاتی دارند که گاه به نظر عجیب و غریب می‌آید: «هزینه‌های صبحانه دانش‌آموزان »این پیشنهاد یک مدیر مدرسه سرشناس به خانواده یکی از دانش‌آموزان بود. مادر مهرداد یگانه فر درباره ثبت‌نام فرخانومدش در یک مدرسه سرشناس می‌گوید: «نمرات پسرم عالی بود. خیلی دوست داشتم که فرخانومدم در این مدرسه درس بخواند. مدیر مدرسه به همسرم گفت اگر می‌خواهید پسرتان وارد این مدرسه شود علاوه بر منطقهیه، نیمی از هزینه صبحانه هم با شمهست. وضع مالی آنچنانی نداشتیم که منطقهیه را پرداخت کنیم.» موضوعی که زیادی از کارشناسان تعلیم و تربیت هم بر آن انتقاد می‌کنند و بر این باورند که این مدارس عدالت تعلیمی را زیر سؤال می‌برد. به صورت حتم آنها می‌گویند افزایش قبولی‌های کنکور نیز از آن همین مدارس خاص هستند که مخاطبان آنها از بین طبقات خاص جامعه‌اند و طبیعی هست که این مدارس باتوجه به امکانات خاصشان در مقایسه با سایر مدارس از جمله سالن مطالعه و اردوهای نوروزی، خیلی بهتر از سایر مدارس در کنکور نتیجه بگیرند و این همین مسأله‌ای هست که باعث تبعیض بین آقام و طبقاتی انجام گرفتن تعلیم می‌شود.

رضا نهضت کارشناس تعلیم و پرورش در این باره می‌گوید: خیلی از خانواده‌ها برای اینکه فرخانومدانشان را در مدارس خاص ثبت‌نام کنند حاضر علاوه بر این منطقهیه‌های سنگین تعدادین میلیون دیگر هم بواسطه بدهند تا آنها سریعتر دانش‌آموزانشان را ثبت‌نام کنند. این مدارس برای دانش‌آموزان المپیادی تضمینی پول می‌گیرند. آنها واحدی به نام المپیاد دارند که هزینه آن ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هست. کلاس‌های المپیاد هم در سطح کلاس نیست. این دانش‌آموزان خاص تا شب کلاس‌های مختلف دارند و خیلی از خانواده‌ها هم راضی از پرداخت این هزینه‌ها هستند. به صورت حتم اردوهای داخلی و خارجی هم دارند.

وی با اشاره به انواع مدارس دیگر غیرانتفاعی می‌گوید: این مدارس مثل مدارس برند و صاحب نام نیستند اما دانش‌آموزانشان از خانواده‌های مرفه هستند فقط برای پیش دبستانی ۱۴ میلیون تومان منطقهیه می‌گیرند. مدارسی دیگر هم هستند که مانند مدارس قبل نیستند و آنها منطقهیه مصوب تعلیم و پرورش را می‌گیرند و تخفیف هم می‌دهند و به صورت حتم نمره هم به دانش‌آموزان می‌دهند. این مدارس عدالت تعلیمی را زیر سؤال می‌برند با این همه امکانات معلوم هست که دانش‌آموزان مناطق محروم نمی‌توانند با دانش‌آموزان مدرسه خاص رقابت کنند.نهضت با اشاره به اینکه برخی از آقازاده‌ها مدارس ویژه‌ای برای همسران و خودشان تأسیس کـــردند، می‌گوید: مدیران میانی و ارانجام گرفت تعلیم و پرورش درگیر تأسیس مدارس غیرانتفاعی هستند. خیلی از مسئولان تا زمانی که پستی دارند زمینی می‌گیرند و مدرسه تأسیس می‌کنند و خیلی هاشان هم توجهی به منطقهیه‌های مصوب ندارند. دلیل باید مدیران میانی برای خودشان مجوز مدرسه بگیرند و کسی هم نظارتی نداشته باانجام گرفت.

بالاترین منطقهیه ۱۰ میلیون تومان

تعداد سالی می‌شود که وزارت تعلیم و پرورش برای برقراری عدالت تعلیمی و یکسان‌سازی منطقهیه مدارس غیر دولتی الگوی را طراحی کـــرده تا مدیران مدارس بر اساس آن از خانواده‌ها منطقهیه دریافت کنند. الگویی که در کاهش مدرسه غیر دولتی اجرایی انجام گرفته هست. مدیر سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت تعلیم و پرورش درباره حداقل و حداکثر منطقهیه مصوب مدارس غیردولتی در پایتخت می‌گوید: حداقل منطقهیه در دوره ابتدایی امسال به ۲ میلیون و ۶۵۲ هزار تومان رسیده هست. حداقل منطقهیه در متوسطه نخست امسال به ۳ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان رسیده هست. حداقل منطقهیه در متوسطه دوم امسال به ۴ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان رسیده هست.

مجتبی زینی وند تأکید می‌کند: سقف و حداکثر منطقهیه ثابت مصوب در دوره ابتدایی امسال به ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هست. در متوسطه نخست به ۸ میلیون و ۲۶۷ هزار تومان رسیده هست. سقف منطقهیه در دوره متوسطه دوم نیز به ۱۰ میلیون و ۱۳۴ هزار تومان رسیده هست. همچنین الگوی منطقهیه مدارس غیردولتی امسال بر اساس محاسبه هزینه پایان انجام گرفته و پلن تعلیمی و پرورشی ارائه انجام گرفته از سوی مدارس تعیین انجام گرفته هست. با توجه به پلن هفتگی و وضعیت فضای فیزیکی، امکانات و سایر شاخص‌ها میزان منطقهیه مدارس محاسبه وتعیین می‌شود و حیاتی‌ترین ویژگی آن تفکیک فعالیت‌ها و خدمات و شفافیت در هزینه‌ههست.

وی می‌گوید: منطقهیه ثابت مصوب شامل ساعات مصوب، پلن هفتگی و ساعات فوق پلن مصوب و حدفاصل ساعت ۷.۵ تا ۲.۵ بعدازظهر هست، اما فعالیت های فوق پلن غیردرسی و تابستانی و خدمات غیرجانبی و ایاب و ذهاب و… جزو فعالیت های اختیاری محسوب می‌شود که هزینه‌های آن هم در الگوی منطقهیه تکمیلاً مشخص انجام گرفته هست. وی با تأکید بر اینکه هیچ مدرسه‌ای حق گرفتن منطقهیه اضافی ندارد اظهار می‌کند:مدیران مناطق را در این باره توجیه کـــرده‌ایم که اگر مدرسه‌ای از الگوی منطقهیه تخلف کند تا پایان تابستان ناظر مقیم در آن مدرسه مستقر می‌شود.