عباس نوشت

مودی تهدید کـــرد رتبه اعتباری آمریکا را به طور دائم کاهش می‌دهد

۱۵ شهریور ۱۳۹۶

مودی تهدید کـــرد رتبه اعتباری آمریکا را به طور دائم کاهش می‌دهدپول‌نیوز مجمع نمایندگان آمریکا به رهبری جمهوری‌خواهان، سنا و کاخ سفید ممکن هست شاهد کاهش دائمی رتبه اعتباری دولت فدرال آمریکا توسط یکی از ۳ ارائه دهنده بزرگ خدمات رتبه بندی در جهان باشند.

سی‌ان‌بی‌سی گزارش داد درصورتی که دولت آمریکا نتواند سقف بدهی خود را که مقدار توانایی دولت برای قرض گرفتن را محدود می‌کند، افزایش دهد، و متعاقب آن نتواند یک از وام‌های خود را پرداخت کند، رتبه زیاد نیکو آن نه تنها توسط خدمات سرمایه‌گذاری مودی کاهش می یابد، بلکه ممکن هست برای متداوم در آن رتبه پایین‌تر باقی بماند.

تیم تحلیل‌گران مودی در گزارشی که دیروز منتشر انجام گرفت نتیجه گرفتند: تا تایمی که تعیین سقف بدهی و فضای سیاسی به همین شکل باقی بماند و باعث به وجود آمدن شرایطی شود که یکی از بازپرداخت‌های بدهی آمریکا به تعویق بیافتد، ارتقای مجدد رتبه آمریکا به AAA  که هستاندارد طلایی در رتبه‌بندی اعتبار و سرمایه هست ممکن نخواهد بود.

قبلا در سال ۲۰۱۱، در واکنش به تعطیلی فعالیت‌های دولت در نتیجه بحران بودجه، موسسه «اس اند پی»  بر آن انجام گرفت تا رتبه اعتبار آمریکا را از AAA به AA+ کاهش دهد. در آن زمان این موسسه رتبه‌دهی در توضیح این کار گفت که میزان ثبات، موثر بودن، و قابل پیش‌بینی بودن سیهست‌گذاران آمریکا و نهادهای سیاسی تضعیف انجام گرفته هست و چالش‌های اقتصادی و بودجه‌ای زیاد از درجه‌ای بوده هست که ما به آن رتبه داده بودیم.

طبق گزارش بلومبرگ انگلیسی، درنظر گرفتن این حقیقت که برخی قانون‌گذاران آمریکا تمایل داشتند شاهد این باشند که دولت یکی از بازپرداخت‌های بدهی خود را سر موعد پرداخت نکند، حتی با وجود این که دولت توانایی بی شک و شبهه‌ای برای پرداخت بدهی داشت، موسسه اس‌اندپی را تشویق کـــرد که رتبه اعتباری دولت را کاهش دهد.

طبق آمار انجمن روابط خارجه آمریکا، از سال ۲۰۱۳ «اس‌اندپی» و «مودی» ۸۰ درصد خدمات رتبه‌دهی بازار را تحت پوشش خود دارند و موسسه فیچ هم ۱۵ درصد رتبه‌دهی بازار را انجام می‌دهد.

طبق نقل کرد وزیر خزانه‌داری، هستیون منوچین، دولت تا ۲۹ سپتامبر فرصت دارد که سقف بدهی خود را افزایش دهد.

اقتصاددان ارانجام گرفت جی‌پی مورگان، میشل فرولی می‌گوید: در برخی از موارد توانایی بازپرداخت بدهی مورد سوال قرار نگرفته هست بلکه این توانایی با مانورهای سیاسی تضعیف انجام گرفته هست.