عباس نوشت

موهایتان را با این ۵ دمنوش گیاهی تقویت کنید!

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

اگر در حال حاضر به این دلایل یا هر دلیل دیگری، ریزش مو را تجربه می‌کنید، باید بدانید که مصرف برخی چای‌های گیاهی می‌تواند باعث کاهش سرعت و یا معکوس انجام گرفتن روند ریزش مو شود.

با این که شواهد کافی برای مؤثر بودن هستفاده از برخی گیاهان دارویی برای درمان ریزش مو وجود دارد اما قبل از هستفاده از هرگونه دمنوش با پزشک خود مشورت کنید.

بابونه

جین ولنت، نویسنده کتاب آروماتراپی، توصیه می‌کند پوست سر خود را با دم‌کـــرده‌ی گل بابونه به نیکوی شستشو دهید تا روند ریزش مو معکوس شود! برای ساخت این دمنوش به یک لیتر آب جوش و یک مشت گل بابونه نیاز دارید. گل‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید که در این آب جوش بماند تا دم بکانجام گرفت.

سپس این دم‌کـــرده را صاف کـــرده و بگذارید تا خنک شود. پس از شستن موهای خود، دم‌کـــرده‌ی بابونه را روی مو و پوست سر خود به نیکوی بمالید. پس از آن نیازی نیست بابونه را از روی سر بشویید.

بابونه برای کودکان و کسانی که دارای پوست حساس هستند، به اندازه کافی ملایم و ایمن هست، به این معنی که شما می‌توانید بدون نگرانی این درمان گیاهی را روزانه تکرار کنید.

مریم‌گلی

مریم گلی یک درمان سنتی متدنخست برای جلوگیری از ریزش مو و از دست دادن حافظه‌ی ناشی از افزایش سن هست. مریم گلی را به دو صورت می‌توان برای تقویت مو هستفاده کـــرد؛ هم به صورت موضعی و هم به صورت نوشیدن دمنوش آن.

روش هستفاده از مریم گلی به صورت موضعی: بدین منظور در یک لیتر آب در حال جوش حدود ۳۰ گرم برگ مریم گلی ریخته و بگذارید ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در آن خیس بخورد و یا به عبارتی دم بکانجام گرفت. سپس با آن مو را شستشو دهید.

روش هستفاده از مریم گلی به صورت دمنوش: برای آماده کـــردن دمنوش روزانه این گیاه، یک قاشق غذاخوری برگ خشک انجام گرفته‌ی گیاه مریم گلی را در یک فنجان آب جوش ریخته و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند تا دم بکانجام گرفت و در صورت تمایل آن را با کمی عسل شیرین کـــرده و نوش جان کنید.
در دوران بارداری از این گیاه دارویی هستفاده نکنید.

گیاه گخانومه

ریزش مو ممکن هست به علت کمبود مواد معدنی رخ دهد، که این کمبود می‌تواند یا در نتیجه‌ی یک رژیم غذایی فقیر ایجاد شود و یا مشکل جذب مواد معدنی وجود داشته باانجام گرفت. بر طبق “دایره المعارف گیاهان شفادهنده”، گخانومه ممکن هست مانند یک دیوروتیک در بدن عمل کند، به این معنی که ادرارآوری را تحریک کـــرده و به بدن در از بین بردن مواد سمی که وجودشان موجب می‌شود بدن نتواند به نیکوی مواد مغذی را جذب کند، کمک نماید.

گخانومه همچنین حاوی مقادیر نیکوی از مواد معدنی ضروری، از جمله آهن می‌باانجام گرفت و نوشیدن دمنوش آن می‌تواند کمبودهای این مواد معدنی را جبران کند.

گخانومه برای اکثر افراد امن هست، اما قبل از مصرف آن به صورت دارویی حتماً با پزشکتان مشورت نمایید.

به طور کلی به خاطر داشته باشید که مصرف گیاهان دارویی و دمنوش ها به صورت گه گاهی به ندرت مشکلی ایجاد می‌کند اما تایمی می‌خواهید آن‌ها را هر روز و به مقدار مشخصی مصرف نمایید حکم یک داروی گیاهی را دارد که در این صورت در اغلب موارد باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید؛ زیرا ممکن هست آن گیاه برای مسائل دیگری در بدن شما مشکلی ایجاد کند و یا این که مثلاً با دارویی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باانجام گرفت.

رزماری

رزماری یک گیاه تحریک‌کننده هست که به تنظیم گردش خون کمک می‌کند؛ از این رو مصرف دمنوش آن می‌تواند از ریزش مویی که به دلیل جریان خون ضعیف و نامعقول بدن باانجام گرفت، جلوگیری کند.

با این که شواهد قطعی کمی در این مورد وجود دارد اما “دایره المعارف مصور درمان‌های گیاهی” به مصرف روزانه یک فنجان دمنوش رزماری برای رانجام گرفت مجدد موها پس از شیمی درمانی توصیه می‌کند.
مصرف مقادیر زیاد رزماری ممکن هست قاعدگی را تحریک کند، به همین دلیل از مصرف دارویی آن در زمان بارداری بپرهیزید.

جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا درخت بومی چین هست. برگ‌های بادبخانومی شکل درخت جینکو می‌تواند به تحریک گردش خون، به ویژه در مغز و سیستم عصبی کمک کند. جینکو با تقویت گردش خون به کاهش تنش عصبی و ریزش موی ناشی از هسترس کمک می‎کند. افزایش گردش خون ناشی از مصرف دمنوش جینکو در پوست سر به تقویت موهای ضعیف کمک می‌کند.

جینکو ممکن هست در دوزهای بالا سمی باانجام گرفت، بنابراین قبل از مصرف آن باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: تبیان