عباس نوشت

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته‌های فردا

۳۱ خرداد ۱۳۹۷

در شرایطی که بازار خودرو ایران هفته گذشته رابا صعود انجام گرفتید قیمتی پشت سر گذاشت، این هفته به‌دلیل تداوم کاهش تقاضا، کمی حباب آن تخلیه انجام گرفت. تعداد هفته‌ای می‌شود که بازار خودرو کشور در راه افزایش قیمت قرار گرفته هست، به خصوص پس از اعلام دونالد ترامپ مدیر‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا مبنی‌بر خروج این کشور از برجام. در این مدت به صورت حتم کاهش عرضه خودرو به بازار نیز مزید بر علت انجام گرفت تا نمودار قیمت‌ها به انجام گرفتت صعود کـــرده و بازار خودرو به نوعی با حباب قیمتی مواجه شود. افزایش قیمت‌ها در شرایطی رخ داد که تقاضای تعدادانی در بازار خودرو وجود نداشت و در واقع رکودی توام با تورم گریبان این بازار را گرفت.

در چنین شرایطی، مشتریان بر سر دوراهی خریدن و نخریدن مانده و سردرگم انجام گرفتند، چه آنکه از یک سو بیم افزایش قیمت افزایش را داشتند و از سوی دیگر نیز با ریسک کاهش قیمت مواجه بودند. بنابر نقل کرد فعالان بازار، قیمت‌های نجومی خودرو طی تعداد هفته گذشته، عملا زیادی از مشتریان را از بازار فراری داد و کاهش کسی حاضر انجام گرفت در این شرایط اقدام به خرید کند. حالا، اما اخبار رسیده از بازار حکایت از تخلیه بخشی از حباب بازار خودرو را دارد و به نظر می‌رسد این روند طی روز‌های آتی ادامه داشته باانجام گرفت. این امیدواری به کاهش افزایش قیمت‌ها از دو جهت هست؛ نخست اینکه کاهش تقاضا تداوم دارد و این موضوع می‌تواند به نوبه خود سبب کاهش قیمت‌ها شود. نکته دوم نیز این هست که طی روز‌های آتی به احتمال فراوان با افزایش عرضه مواجه خواهیم بود و این موضوع در کنار تداوم کاهش تقاضا، می‌تواند به تخلیه هرچه افزایش حباب قیمت کمک کند. در این شرایط به صورت حتم انتظار بازگشت قیمت‌ها به مثلا دو ماه پیش، به نظر بیهوده می‌رسد و بعید هست تا این حد کاهش قیمت در بازار رخ بدهد.

اما سری به بازار خودرو بخانومیم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در آن به چه شکل هست و چه افت و خیزی گریبان محصولات داخلی را گرفته هست. بنابه نقل کرد فعالان بازار، ساندرو هستپ وی، خودرو پر رویداد داخلی در این تعداد هفته، کاهش قیمتی حدودا ۷ میلیون تومانی را تجربه کـــرده و در حال حاضر ۸۵ میلیون تومان قیمت دارد. این محصول طی هفته گذشته از مرز ۹۰ میلیون تومان هم گذشت و رکوردی عجیب را از خود به جا گذاشت. در خانواده ساندرو، اما مدل معمولی این محصول نیز کاهش قیمت ۴ میلیون تومانی را به خود دید، به نحوی که در حال حاضر با ۷۶ میلیون تومان قابل‌خرید هست. این قیمت به صورت حتم به مدل اتوماتیک ساندرو مربوط می‌شود و ساندروی دنده ای، ارزان‌تر هست. از سوی دیگر، اما پژو ۲۰۷ اتوماتیک نیز در معرض نسیم ارزانی قرار گرفت و سه میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کـــرد. این محصول در حال حاضر ۷۲ میلیون تومان قیمت دارد. اما بشنوید از پژو ۲۰۰۸، خودرویی که رکورددار افزایش قیمت در بین محصولات داخلی طی هفته‌های گذشته بود و قیمت آن به زیاد از ۲۰۰ میلیون تومان رسید. این محصول که با قیمتی کاهش از ۱۰۵ میلیون تومان تحویل مشتریان انجام گرفته، طی تعداد هفته گذشته و پس از اعلام پژو مبنی‌بر احتمال ترک ایران، قیمتی نامتعارف را به ثبت رساند.

حالا از بازار رویداد می‌رسد که پژو ۲۰۰۸ چیزی حدود ۲۰ میلیون تومان ارزان انجام گرفته و در حال حاضر می‌توان با ۱۹۰ میلیون تومان نسبت به خرید آن اقدام کـــرد. همچنین مزدا ۳ نیز که قیمت آن به بالای ۲۰۰ میلیون تومان رسیده، با توجه به کاهش قیمت ۱۰ میلیون تومانی اش، هم اکنون ۱۹۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بین دیگر خودرو‌های داخلی، سمند EF۷ نیز با کاهش قیمت مواجه انجام گرفته و در حال حاضر قیمتی حدود ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد. این محصول طی هفته‌های گذشته روندی صعودی را در قیمت پیش گرفت و تا مرز ۴۰ میلیون تومان نیز رفت. از سوی دیگر، اما پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی برابر ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت می‌کند. مدل صندوقدار پژو ۲۰۶ نیز در حال حاضر ۴۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد و این در شرایطی هست که ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمتی برابر با ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. فعالان بازار، اما در مورد دنا پلاس نیز عنوان می‌کنند که این محصول با کاهش قیمتی به صورت حتم جزئی طی هفته جاری مواجه انجام گرفته هست. بر این اساس، دنا پلاس در حال حاضر قیمتی برابر با ۶۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. همچنین مدل معمولی دنا نیز با ۴۹ میلیون تومان در بازار آزاد قابل‌خرید هست.

از بازار پژو ۴۰۵ نیز رویداد می‌رسد که این محصول در مدل SLX خود قیمتی برابر با ۳۷ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد تغییر خاصی در آن طی تعداد روز گذشته رخ نداده هست. مدل معمولی ۴۰۵ نیز ۳۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. پژو ۴۰۵ یکی از محصولاتی هست که احتمال می‌رود به‌دلیل ناتوانی در پاس کـــردن هستاندارد‌های جدید (هستاندارد‌های ۸۵ گانه مصوب سازمان ملی هستاندارد)، از چرخه تولید حذف شود، هرتعداد هنوز این موضوع قطعی نانجام گرفته هست. نمایشگاهداران خودروی پایتخت، اما در مورد تیبای معمولی نیز از تثبیت قیمت این محصول صحبت به میان می‌آورند. به نقل کرد آنها، تیبای معمولی در حال حاضر ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و این در شرایطی هست که مدل هاچ بک آن حدودا سه میلیون تومان افزایش قیمت دارد. از بازار ساینا هم، اما رویداد می‌رسد که این محصول ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد و این به آن معنهست که خودروی موردنظر تغییر قیمت خاصی طی هفته جاری نداشته هست. در خانواده پراید نیز افت و خیز قیمتی خاصی در این هفته گزارش نانجام گرفته هست. به‌عنوان مثال، پراید مدل ۱۳۱ در حال حاضر ۲۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این یعنی قیمت آن تقریبا ثابت مانده هست.