عباس نوشت

پیش بینی وزیر خارجه ترکیه درباره رفراندوم ۱۶ آوریل

۱۴ فروردین ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده
وزیر امور خارجه ترکیه پیش بینی کرد در رفراندوم پیش رو ۶۳ درصد از مردم ترکیه رای "آری" دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی،‌ مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد: میزان آرای مثبت به بیش از ۳۰ درصد در خارج از کشور نسبت به انتخابات پیشین ریاست جمهوری افزایش یافته است.

وی گفت: انتظار می‌رود در این انتخابات ۶۳ درصد از مردم در رفراندوم پیش رو رای مثبت دهند.

چاووش‌اوغلو اضافه کرد: براساس نتایج برخی از نظرسنجی‌ها میزان تعداد آرای "آری" بیش از ۵۸ درصد است. من امیدوارم این تعداد افزایش یابد.

نزدیک به سه میلیون شهروند ترکیه مقیم خارج از کشور واجد شرایط برای رای دادن در ۱۲۰ نمایندگی دیپلماتیک ترکیه در ۵۷ کشور است. این رای گیری از دوشنبه گذشته آغاز شده و در نهم آوریل به پایان خواهد رسید.

مراکز رای گیری در خارج از ۹ صبح تا ۹ شب فعال بوده و شهروندان ترکیه می‌توانند پس از پایان ساعات کاری به حوزه‌های اخذ رای مراجعه کرده و رای خود را بدهند.

چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بحران سوریه گفت: ده‌ها هزار تن از سوری‌های آواره به مناطقی که توسط ترکیه پاک‌سازی شده است بازگشته‌اند.

وی ادامه داد: نزدیک به ۵۰ هزار تن از آوارگان سوری از ترکیه به مناطقی که توسط سربازان این کشور و نیروهای ارتش آزاد سوریه و مورد حمایت آنکارا از تروریست‌ها پاکسازی شده‌اند، بازگشته‌اند.

وی ادامه داد: روند بازگشت این آوارگان آغاز شده است. هنوز سربازان ما آنجا هستند. اقدامات لازم در حال انجام است. ما نیاز داریم که یک منطقه عاری از تروریسم ایجاد کنیم. کار مهم این است که امنیت به نیروهای محلی داده شود. ما در حال حاضر به اقدامات خود از جمله برنامه‌ تجهیز کردن نیروهای محلی و آموزش آنها ادامه می‌دهیم.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که چند روز پیش بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که عملیات سپر فرات به پایان رسیده است.