چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم و لاغر شویم؟

عباس نوشت

چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم و لاغر شویم؟

۲۳ خرداد ۱۳۹۷

اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید با دشواری کم و رژیم آسان وخانوم کم کنید، یعنی افزایش بدنبال کاهش اشتهای خود هستید تا بواسطه آن وخانومتان هم کم شود، احتمالا توصیه‌های زیر برایتان مفید خواهند بود.

پیش از آن باید بگوییم به جای روی آوردن به رژیم‌هایی که شما را از مصرف انواع خوراکی‌های منع می‌کنند، این شعار که «متداوم بخور اما کم بخور» را سرلوحه خانومدگی خود قرار دهید. به این ترتیب به تدریج می‌آموزید که عادت‌های غذایی نیکو و سالم را وارد رژیم روزانه خود کنید. همچنین پس از مدتی، متوجه می‌شوید که دیگر به خوردن غذاها و نوشیدنی‌های مضر و چاق‌کننده علاقه ای ندارید. با این مقدمه از شما دعوت می‌کنیم به‌منظور آشنایی با ترفندهای کاهش اشتها تا انتهای مطلب با روزیاتو همراه باشید.

۱- صبح خود را با نوشیدن یک لیوان آب ولرم آغاز کنید

باید بدانید بدن پس از ۸ ساعت خواب، خشک و کم آب می شود. صبح زود که از خواب بیدار می شوید یک لیوان آب بنوشید تا سوخت و ساز بدن شما زیاد شود.

۲- هر روز یک عدد سیب بخورید

برای کاهش اشتها لازم هست خوراکی هایی مصرف کنید که فیبر بالایی دارند. غذاهای سرشار از فیبر خیلی دیر هضم می شوند و باعث می شوند تا مغز در برابر وسوسه غذاخوردن مقاومت افزایشی داشته باانجام گرفت. این مواد غذایی همچنین به تثبیت میزان قند خون کمک شایانی می‌کنند.

با افزودن حدود ۱۴ گرم فیبر اضافه به غذای روزانه خود، می‌توانید میزان کالری را تا ۱۰ درصد کاهش دهید. فیبر موجود در سیب و مرکبات کمک می‌کند تا احساس سیر بودن داشته باشید. به همین خاطر توصیه می‌کنیم برای میان وعده های خود پیش از شام یک سیب به همراه مقدار کمی کره بادام زمینی میل کنید.

چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم و لاغر شویم؟

شکلات تلخ با ترشح هورمونی موسوم به ایندورفین باعث کاهش اشتها می‌شود.

۳- روزی ۸ لیوان آب بنوشید

برای کاهش وخانوم زیاد حیاتی هست که روزانه ۸ لیوان آب بنوشید. سعی کنید متداوم قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید. اگر کمی سرکه سیب به آن اضافه کنید که بهتر هم می‌شود. اما اگر طعم تند سرکه سیب را دوست ندارید، همان نوشیدن آب زیاد را در دستور کار روزانه خود قرار دهید.

این کار باعث می‌شود شود تا معده شما تا حدی پر شود و سریع تر دست از غذا خوردن بکشید و در نتیجه سریع‌تر لاغر شوید.

۴- شکلات تلخ بخورید

شکلات تلخ با ترشح هورمونی موسوم به ایندورفین – نوعی ماده شیمیایی که باعث افزیش احساس شادی و آرامش در انسان می شود – باعث کاهش اشتها می‌شود. برخی از تحقیقات علمی ثابت کـــرده‌اند خانومانی که شکلات تلخ می‌خورند یا حتی آن را بو می‌کنند، میل کاهشی به غذا خوردن دارند. خوردن شکلات همچنین باعث کاهش ترشح قرلین، هورمون گرسنگی، می‌شود. به صورت حتم لازم به اشاره هست، هر ۲۸ گرم شکلات تلخ حاوی حدود ۱۷۰ کالری و ۱۲ گرم چربی هست. بنابراین نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید.

چگونه اشتهای خود را کاهش دهیم و لاغر شویم؟

روزانه دو قاشق غذاخوری روغن کتان به غذای خود اضافه کنید.

۵- فلفل قرمز بخورید

جالب هست بدانید که هر چقدر از خوردن فلفل قرمز افزایش زبانتان بسوزد، همان‌قدر اشتهایتان کاهش خواهد انجام گرفت. به صورت حتم، اگر متداوم غذای تند مصرف می کنید و در برابر تندی فلفل ایمن هستید، این راهکار برای شما کارساز نیست زیرا سوزش زبان باعث کاهش اشتهاد می‌شود نه خود فلفل قرمز.

شاید مواد تشکیل دهنده فلفل باعث افزایش متابولیسم بدن شود اما فقط برای سوزاندن ۲۰ کالری اضافه در بدن توانایی دارد.

۶- هر روز روغن برزک (روغن کتان) بخورید

برای کاهش اشتها و رسیدن به تناسب اندام می‌توانید روزانه دو قاشق غذاخوری روغن برزک (روغن کتان) به غذای خود اضافه کنید. روغن کتان مملو از فیبر هست و کمک می‌کند برای مدت طولانی‌تری احساس سیر بودن داشته باشید.

۷- با دست غیر اصلی خود غذا میل کنید

برخی از تحقیقات علمی نشان داده‌اند اگر با دست غیراصلی خود (مثلا اگر چپ دست هستید، با دست رهست) غذا بخورید، حجم غذای مصرفی تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. زیرا این دست همچون دست اصلی به سرعت و بدون فکر قاشق را پر نمی کند و به سمت دهان نمی‌برد و منجر به کم انجام گرفتن میزان غذای مصرفی می‌شود.