گشت و گذاری در وارنای بلغارستان (+تصویرش)

عباس نوشت

گشت و گذاری در وارنای بلغارستان (+تصویرش)

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

پول‌نیوزوارنا، سومین منطقه بزرگ بلغارستان و از مقاصد حیاتی گردشگری این کشور هست. اگر در فصل تابستان به وارنا بروید گردشگران زیادی را در سواحل زیبای این منطقه می بینید. این منطقه جاذبه های تاریخی زیادی دارد اما گردشگران افزایش از این که برای دیدن این جاذبه ها به این منطقه بروند دنبال لذت بردن از سواحل دلفریبش هستند. خیلی ها وارنا را پایتخت منطقههای ساحلی بلغارستان می دانند، با قدم زدن درخیابان ها، گردش در راههای پرپیچ و خم پارک مرکزی و لم دادن درساحل آفتابی این منطقه می توانید لحظاتی خاطره انگیز را تجربه کنید. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن هشدارات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی هست که مسافران باید در اختیار داشته باشند.

در راهنمای سفر به وارنا قصد دارد تا این قبیل از هشدارات را در یک مطلب به طور جامع تهیه نماید، ما را در سفر به کشور بلغارستان همراهی کنید.

منطقه وارنا از لحاظ جغرافیایی بر کرانه ی دریای سیاه واقع انجام گرفته هست و در نزدیکی دریاچه وارنا نیز واقع گردیده هست. این منطقه در ۴۷۰ کیلومتری منطقه صوفیه که یکی از حیاتیترین منطقههای بلغارستان هست قرار دارد و از همین رو می توانید به آسودهی پس از وارنا منطقه صوفیه را ببینید. مساحت این منطقه بلغاری حدود ۱۵۴ هزار کیلومترمربع هست و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۶ انجام انجام گرفته هست حدود ۳۳۵ هزار نفر می باانجام گرفت.

هشدارات کلی کشور بلغارستان
زبان حتمی: بلغاری
واحد پول: لف (BGN)
نوع برق منطقهی: برق منطقهی در وارنا ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز هست.
کد کشور: ++۳۵۹

شماره‌های اضطراری
آمبولانس: ۱۵۰
آتش‌نشانی و امداد و نجات: ۱۶۰
پلیس: ۱۶۶
شماره‌ی اضطراری عمومی در وارنا ۱۱۲ هست.
اختلاف ساعت با پایتخت: یک ساعت و نیم از پایتخت جلوتر هست.
فرودگاه‌های بین‌المللی: فرودگاه وارنا

آب و هوای منطقه وارنا

آب و هوای وارنا گرم و معتدل هست و میزان بارندگی در آن خیلی زیاد هست به طوری که حتی در فصل های خشک هم باران زیادی در آن می بارد. تابستان از اوایل می شروع می شود و تا اوایل اکتبر (اواسط اردیبهشت تا اواسط منطقهیور) طول می کانجام گرفت. معمولا در تابستان دمایی بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد دارد.

هزینه ی اقامت در منطقه وارنا

هتل های منطقه وارنا تقریبا شبیه به خانه هستند و شما تکمیلا با اقامت در آنها احساس آسودهی خواهید کـــرد. هتل های زیادی در این منطقه بلغاری وجود دارد، که به تناسب بودجه و انتظاراتی که برای اقامت در این منطقه در نظر گرفته اید یکی از آن ها را انتخاب کنید. به غیر از هتل، اقامتگاه های متنوعی هم در این منطقه وجود دارد که بتوانید با اقامت در آنها از لحاظ اقتصادی برایتان مقرون به صرفه باانجام گرفت، اما دیگر نیازهای شما نظیر امکانات معقول و امنیت نیز نمی تواند در این مدل اقامتگاه ها مانند هتل محیا باانجام گرفت.
لازم به ذکر هست که آژانس مسافرتی الی گشت در اکثر نقاط دنیا دارای امکان رزرو هتل هست و همچنین شما می توانید قبل از رزرو با مشاوران این مجموعه جهت انتخاب هتل مورد نظرتان مشورت نمایید. در ادامه راهنمای سفر به وارنا به تعداد هتل نیکو در این منطقه اشاره خواهیم کـــرد.

هتل های پیشنهادی در منطقه وارنا
هتل آدمیرال | Admiral Hotel

هتلی که در راهنمای سفر به وارنا می خواهیم به آن اشاره کنیم، هتل آدمیرال هست. این هتل در منطقه وارنا دارای امکاناتی نظیر هستخر، اتاق های شیک و بزرگ و همچنین رستوران و صبحانه می باانجام گرفت، با اقامت در این هتل تقریبا می توان گفت چیزی کم نخواهید داشت.
شماره تلفن: ۰۰۳۵۹۵۲۳۹۰۲۰۰
آدرس: Unnamed Road، ۹۰۰۷ Varna، Bulgaria

هتل هالیدی پارک | Holiday Park Hotel

دیگر هتل پیشنهادی در منطقه وارنا هتل چهار ستاره هالیدی هست که یکی از معروف ترین هتل های خانومجیره ای در سراسر جهان شعبه دارد نیز می باانجام گرفت. این هتل دارای امکاناتی نظیر اینترنت، هستخر، باشگاه ورزشی، اتاق هایی را دکوراسیون معقول و … می باانجام گرفت.
شماره تلفن: ۰۰۳۵۹۵۲۳۵۵۰۳۸
آدرس: Unnamed Road، ۹۰۰۷ Varna، Bulgaria

هتل دیونیس | Hotel Dionis

اگر هم می خواهید در سفر به این منطقه اقتصادی عمل کنید، پیشنهاد می کنیم هتل های سه ستاره این منطقه را انتخاب کنید، هتل دیونیس هتل ۳ ستاره منطقه وارنا هست و به عنوان یک محل اقامتی معمولی معقول هست.
شماره تلفن: ۰۰۳۵۹۵۲۶۵۵۶۳۰
آدرس: ul. “Buzludzha” ۹-۱۳، ۹۰۰۰ Varna، Bulgaria

هزینه خورد و خوراک در منطقه وارنا

در غذاهای بلغاری از غذاهای یونانی و ترکی هم تاثیر گرفته انجام گرفته و با توجه به موقعیت این کشور در غذاها از انواع سبزیجات و میوه های مختلف هستفاده می شود. اگر هم می خواهید در سفرتان میزان هزینه ها را کم کنید می توانید در سطح منطقه دنبال غذاهای خیابانی باشید، قیمت این غذاها زیاد کم بوده و همچنین زمان کاهشی برای تهیه انجام گرفتن آن صرف می کنید. در منطقه وارنا رستوران هایی که غذاهای آماده می فروشند زیاد هست.
در ادامه راهنمای سفر به وارنا به هزینه های مربوط به غذا در این منطقه را بر اساس سایت حتمی Numbeo ذکر می کنیم، که عبارتند از:
برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۱۱ لف را بپردازید.
برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوان متوسط باید ۴۵ لف پرداخت کنید.
قیمت منوهای مک دونالد در منطقه وارنا به نسبت ارزان تر هست و مبلغ ۸ لف می باانجام گرفت.
برای تهیه آب معدنی ۱ لف و اگر بخواهید یک فنجان قهوه میل کنید باید بابت آن ۲٫۵۲ لف بپردازید.

تعداد غذای محبوب در وارنا
موساکا | Mousacca
از غذاهای خوشمزه این کشور هست که برای تهیه آن از سیب زمینی پخته، گوشت قیمه انجام گرفته و سیس مخصوص هستفاده می شود.

سوپ تاراتور | Tarator
از سوپ های سنتی سرد هست که با مهست و خیار درست می شود. این سوپ از خوشمزه ترین غذاهای این کشور هست.

سالاد شوپسکا | Shopska
این سالاد افزایش در فصل تابستان درست می شود و برای تهیه آن از پنیر سفید بلغاری، گوجه، خیار، پیاز و فلفل هستفاده می شود.

رستوران های پیشنهادی در منطقه وارنا
رستوران | The Sea Terrace Restaurant
رستورانی که در راهنمای سفر به وارنا می توانید به آن بروید و انواع غذاهای دریایی، مدیترانه ای و اروپایی را میل کنید رستوران تراس هست و می توانید در فضای آرام و شیک آن غذایتان را میل کنید. کیفیت و قیمت غذاهای این رستوران زیاد عالی هست.

آدرس: bul. “Primorski” ۹۷، ۹۰۰۰ Varna، Bulgaria

رستوران دریایی تراس
رستوران دی واین | Di Wine Restaurant
رستوران فوق العاده ی دیگری در منطقه وارنا وجود دارد به نام دی واین با توجه به غذاهای نیکو و تازه که دارد یکی از بهترین رستوران های این منطقه به شمار می رود. هزینه ای که بابت غذا در این رستوران باید بپردازید معقول هست انواع غذاهای اروپایی و مدیترانه ای و بهترین باربیکیو ها در این رستوران می توانید میل کنید.

آدرس: ul. “Bratya Shkorpil” ۲، ۹۰۰۰ Varna، Bulgaria

رستوران | Restaurant Old Oak
در لب ساحل این منطقه رستورانی به نام اوآگ قدیمی وجود دارد که با بهترین هستیک ها و غذاهای ایتالیایی می تواند میزبان شما مسافران منطقه وارنا باانجام گرفت. همچنین علاوه بر غذاهای نقل کرد انجام گرفته در این رستوران انواع غذاهای بلغاری هم سرو می شود و یکی از مقاصد محبوب توریست ها به شمار می رود.

آدرس: Unnamed Road، ۹۰۰۷ Varna، Bulgaria

هزینه حمل و نقل در وارنا
هزینه بلیط تک سفره ۱ لف
هزینه بلیط ماهانه ۴۵ لف
هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۱ لف و به ازای هر یک کیلومتر ۰٫۸۰ لف به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۱۵ لف باید پرداخت نمایید.
هزینه یک لیتر بنزین در این منطقه ۲ لف

جاذبه های گردشگری منطقه وارنا در بلغارستان

کلیسای جامع وارنا | Dormition of the Theotokos Cathedral
کلیسای بزرگ جامع ارتدوکس شرقی، بزرگترین و معروف ترین کلیسای جامع ارتدوکس بلغاری در بندر دریای سیاه بلغارستان منطقه وارنا هست، کهبه طور حتمی در ۳۰ آگوست سال ۱۸۸۶ افتتاح انجام گرفته هست. این کلیسا در سالهای بعدی پیوسته تکمیل و تکمیل تر انجام گرفته هست. این کلیسا یکی از نمادهای منطقه وارنا هست.

آدرس: Катедрала “Свето Успение Богородично”، ۹۰۰۰ Varna، Bulgaria

Dormition-of-the-Theotokos-Cathedral
سواحل ماسه های طلایی | Golden Sands

در مجاورت پارک ملی ماسه های طلایی مشهورترین ساحل منطقه وارنا قرار گرفته هست. این ساحل دیدنی در ۱۷ کیلومتری منطقه وارنا قرار گرفته هست و توسط راهی از ریزورت ها و ویلاها به منطقه مصل می شوند. عمده منطقهت این سواحل به دلیل ماسه های کوارتز طلایی کمیاب، درختان کهنسال، باغ های زیبا و بازارهای روباز متنوعی هست که در آن وجود دارد و گردشگران را به خود جذب می نماید.
آدرس: Unnamed Road، ۹۰۰۷ Varna، Bulgaria

سواحل طلایی وارنا
دلفیناریوم | Dolphinarium

یکی از جاذبه های گردشگری جذاب و به نوعی بامزه ای که در منطقه وارنا وجود دارد دلفیناریوم هست. این پارک به مدت ۴۰ دقیقه برایتان گیم با دلفین ها را به اجرا می گذارد و می توانید از گیم این حیوان های دوست داشتنی و باهوش لذت ببرید. این پارک تنها پارک شبه جزیره بالکان هست.

آدرس: Festa Dolphinarium، ۹۰۱۰ Varna، Bulgaria

پارک آبی | Aquapolis

یک پارک زیاد زیبای آبی شرقی در منطقه وارنا وجود دارد که یکی از زیباترین پارک های آبی شرق اروپا هست و در بخش شمال غربی ساحل توریستس Golden Sand در جاده ی اصلی از سمت ساحل توریستی Riveria واقع انجام گرفته هست. پارک آبیِ AQUAPOLIS در ناحیه ی جنگلی وارنا قرار دارد و منظره ی زیبای دریا و پایانی ساحل توریستی از این پارک قابل مشاهده هست. جالب هست بدانید که ظرفیت پارک بالای ۳۰۰۰ بازدید کننده هست که می تونن به صورت با هم در پارک مستقر باشند!
آدرس: E۸۷، ۹۰۰۷ Varna، Bulgaria

پارک آبی آکواپلیس
جنگل سنگی | Stone Forest

جنگل سنگی وارنا یکی از زیباترین پدیده های طبیعی بلغارستان و اروپهست که در فاصله ۱۸ کیلومتری از غرب منطقه وارنا و در جاده قدیم وارنا- صوفیه واقع انجام گرفته. این جنگل پر از درختان هستوانه ای توپر و یا توخالی، مخروط هایی متقاطع، و بلوک هایی کوچک و بزرگِ که تک تکشون از سنگ ساخته انجام گرفتن. باورپذیرترین حرفی که در مورد این جنگل نقل کرد انجام گرفته اینه که حدود ۵۰ میلیون سال پیش این سرزمین بخشی از بستر دریا بوده و با آغاز عقب نشینی آب دریا، خوردگی های صخره ها و شکل گیری سنگ های آهکیشون نیز شروع انجام گرفته. جنگل سنگی در سال ۱۹۳۷ به عنوان نخستین میراث طبیعی بلغارستان معرفی انجام گرفته.
آدرس: ۲، ۹۱۴۴ Slanchevo، Bulgaria

باغ دریایی وارنا | Sea Garden

یک پارک عمومی با عنوان قدیمی ترین پارک عمومی در منطقه وارنا وجود دارد که در امتداد دریای سیاه واقع انجام گرفته هست. در این پارک تعدادی پلاژ، موزه دلفین ها و تعدادین رستوران وجود دارد که می توانید حسابی در آن خوش بگذرانید. به تازگی باغ وحش اگزاتیک به این پارک ساحلی اضافه انجام گرفته هست و ساخت موزه تاریخ طبیعی و آکواریوم بزرگ نیز به زودی به اجرا در خواهد آمد. بلغاری ها به این ناحیه MORS KATO GARDINA ( مورس کاتو گرادینا ) و به انگلیسی SEA GARDEN می گویند.
آدرس: bul. “Knyaz Boris I” ۱۱۳، ۹۰۰۲ Varna، Bulgaria

صومعه آلادژا | Aladzha Monastery

صومعه آلادژا، یک مجمع صومعه سرای مسیحی ارتدکس غاری قرون وسطیِ که در شمال شرقی بلغارستان، در ۱۷ کیلومتری شمال مرکز وارنا و در ۳ کیلومتری غرب سواحل شنهای طلایی، در یک ناحیه جنگلی حفاظت انجام گرفته در مجاورت پارک طبیعت شنهای طلایی قرار گرفته. صومعه غاری آلادژا اختصاص داده انجام گرفته بود به تثلیث مقدس (ثلیث یکی از اعتقادات بنیادین مسیحیت هست که بر اساس آن خدای یگانه در سه شخص خدای پدر، خدای پسر و خدای روح القدس هستن. این سه ذات یکسانی داشته ولی از هم متمایز هستن) که از قرن دوازدهم جزو یکی از جوامع رهبانیت های عصر امپراطوری دوم بلغاری بود و شاید تا اوایل قرن هیجدهم تکمیلا سالم و دست نخورده باقیمانده بود. امروزه این غار مقصد محبوبی برای توریست ها و بازدید کننده ههست ولی در حال حاضر این صومعه شگفت انگیز در حال نابودی هست.

آدرس: Unnamed Road، ۹۰۰۷، Bulgaria

گشت و گذار در باغ وحش وارنا

اگر دوست دارید که حیات وحش را در وارنا ببنید، پیشنهاد می کنیم حتما به باغ وحش این منطقه بروید، زیرا در آن گونه‌های مختلفی از پرندگان و حیواناتی مثل خرس، شتر، میمون و شیر نگهداری می‌شوند. این مجموعه در فصل تابستان هر روز از ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز هست ولی ساعت کار آن در فصل زمستان تا ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه‌ی بعد از ظهر ادامه دارد.

بازدید از مرکز فستیوال و کنگره

از معتبرترین موسسات فرهنگی در کل ناحیه‌ی بالکان، در سواحل دریای سیاه در مرکز منطقه وارنا قرار دارد. این بنا تکمیلا مدرن هست و بخش‌های زیادی از آن زیر زمین ساخته انجام گرفته هست. فستیوال‌های متنوع، اجراهای تئاتر، اکران فیلم‌های سینمایی، نمایشگاه، کنفرانس، سمپوزیوم و کنگره‌های متعددی در این مجموعه برگزار می‌شود. در این مجموعه علاوه بر مکان‌های فرهنگی، رستوران و کافه هم وجود دارد.

بازدید از افلاک‌نما و رصدخانه‌ ی اخترشناسی ملی

در سفر به وارنا اگر علاقمند به تماشای ستاره ها هستید می توانید به مرکز رضدخانه ی اختر شناسی در این منطقه بروید. نمایشگاه‌های تعلیمی متعددی در این مرکز برای بازدیدکنندگان برپا انجام گرفته هست. همچنین امکان هستفاده از تلسکوپ و دوربین‌های دوچشمی برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

مراکز خرید در منطقه وارنا
مرکز خرید گرند مال | Grand Mall
آدرس: ul. “Atanas Hristov” ۶، ۹۰۰۹ Varna،

مرکز خرید وارنا | Bulgaria Varna Mall
آدرس: бул. „Владислав Варненчик” ۱۸۶، ۹۰۰۹ Varna، Bulgaria

بایدها و نبایدها در کشور بلغارستان
از درگیری با افراد محلی همچنین در مکان های تاریک و پارک ها اجتناب کنید.
هرگز در این منطقه مواد مخدر و مشروبات الکلی حمل نکنید.
جهت کسب هشدارات لازم جهت اخذ ویزای این کشور می توانید راهنمای سفارت بلغارستان را مطالعه کنید.

منبع:اکوتوریسم