عباس نوشت

۱۰ هزار یتیم در انتظار حامی

۲ خرداد ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، ضمن تشریح برنامه های ماه مبارک رمضان از جمع‌آوری ۳۵ میلیاردی درآمد کفاره و فطریه در سال گذشته خبر داد.
 
به گزارش خراسان، مدیرکل اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد نیز با بیان این که سرانه روزانه صدقه برای هر نفر در کشور ۱۰۳ ریال است، گفت: ۱۰ هزار یتیم در کشور فاقد حامی هستند.  علی محمد ذوالفقاری روز گذشته در نشستی خبری با بیان این که هم اکنون  یک میلیون حامی از ۲۰۰ هزار یتیم و خانواده محسنین حمایت می‌کنند، گفت: ۲۵ درصد مجموع خدمات کمیته امداد از درآمدهای مردمی است و در سال گذشته یک هزار و ۴۶۳ میلیارد تومان درآمد داشته‌ایم که ۱۷۵ میلیارد تومان آن از طریق شبکه‌های مردمی، ۲۹۰ میلیارد تومان کمک‌ها در قالب صدقات، ۴۰۴ میلیارد تومان اکرام یتیم، ۲۵۸ میلیارد تومان زکات، ۳۵۷ میلیارد تومان سایر کمک‌ها و ۲۰ میلیارد تومان نیز کمک سازمان‌ها بوده که در اختیار کمیته امداد قرار گرفته است.
 
ذوالفقاری افزود: سال گذشته حدود ۳۵ میلیارد تومان درآمد حاصل از کفارات و فطریه بوده است؛ ضمن آن که در سال ۹۵، صد هزار نفر به مجموعه حامیان افزوده شده اند و در ماه رمضان پیش رو هم از حامیان جدید ثبت نام خواهیم کرد. وی تصریح کرد: پهن کردن سفره‌های اطعام در استان‌های مختلف از طریق کمک های نقدی خیران، توزیع خشکبار در قالب بسته‌های ماه رمضان، اجرای طرح مفتاح‌الجنه و صله رحم خانواده‌های تحت حمایت با حضور خیران و مسئولان، برگزاری مراسم تجلیل از حامیان در ماه رمضان و آزادی زندانیان از برنامه های ماه رمضان امسال است.
 
ذوالفقاری در ادامه از اجرای طرحی جدید در قالب زنده شدن مسئولیت اجتماعی خبر داد و گفت: در این طرح با دهک‌های بالای اقتصادی ارتباط خواهیم داشت تا مسئولیت اجتماعی آن ها زنده شود. معاون کمیته امداد با تاکید بر این که تلاش می کنیم تا خیران از نحوه مصرف کمک‌ها مطلع شوند، اظهار کرد: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان از طرح اکرام یتیم جمع‌آوری شد اما ریالی از این پول صرف هزینه تشریفاتی نشد و به طور دقیق مصرف شد. مردم احساس می‌کنند که طرح‌های امداد به گداپروری ختم می‌شود در نتیجه کمیته به دنبال ماندگاری این کمک‌ها در قالب ساخت مسکن، درمان، آموزش و ازدواج است.
 
مدیرکل اجرایی توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد نیز در این نشست با بیان این که ۱۰ هزار یتیم در انتظار حامی هستند، گفت: بسیاری از استان‌های محروم ما حامی ایتام ندارند به طوری که در ۲۰ استان کشور ۱۰ هزار یتیم فاقد حامی هستند.  ابوالقاسم رستگار افزود : کمیته امداد در زمینه کمک به ایتام، ازدواج،‌اشتغال، مسکن نیازمندان، درمان و امور معیشتی محرومان، نیازسنجی و اقدام می کند.وی با اشاره به درآمد  292 میلیارد تومانی از ناحیه صدقات در سال گذشته اظهار کرد: سرانه صدقه‌ای که هر نفر می‌دهد ۱۰۳ ریال است که در ماه ۳۰۰ تومان و در سال ۳۷۰۰ تومان می‌شود.و
 
ی گفت: روزانه باید ۴ میلیارد تومان درآمد کسب شود تا بتوانیم بخشی از نیازها را رفع کنیم و این درآمد باید به ۱۷۳۰ میلیارد تومان برسد در حالی که اعتبارات موجود فقط ۲۵ درصد نیاز را رفع می‌کند و در تلاش هستیم این میزان بیشتر شود.وی گفت: در سال گذشته کمک حامیان به ایتام ۴۰۴ میلیارد تومان بوده که در بحث حامی‌یابی ۷۶ درصد افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، همکاری شان ادامه یافت و ۲۸۱ هزار کودک یتیم و کودک در طرح محسنین حامی دارند. به گفته رستگار در برخی از استان‌های محروم مانند سیستان و بلوچستان حامی یتیم وجود ندارد و هم اکنون ۱۰ هزار یتیم در ۲۰ استان کشور فاقد حامی هستند.
 
وی همچنین درباره برنامه ماه مبارک رمضان از اجرای جشن رمضان در باغ موزه دفاع مقدس و برج میلاد در تهران خبر داد و اظهار کرد:  پیش‌بینی کرده‌ایم در  کلان شهرها جشن رمضان در ۳۰ شب برگزار شود اما در استان‌های نیمه‌برخوردار ۵ تا ۷ شب جشن رمضان برپا خواهد شد. ضمن آن که برنامه تجلیل از حامیان طلایی،‌ نقره‌ای، برنزی و عادی را بر اساس نوع حمایتی که از ایتام می‌کنند، در برنامه داریم.مدیرکل هماهنگی شبکه‌های مردمی کمیته امداد نیز در این نشست با بیان این که حامی ۲ هزار کودک یتیم و بدسرپرست در خارج از کشور هستند، گفت: با ۲ هزار و ۲۳۰ موسسه خیریه همکاری داریم که شامل ۹۷۵ مرکز نیکوکاری و یک هزار و ۲۵۵ مرکز خیریه است. بهمن دستار ادامه داد: سال گذشته ۱۷۵ میلیارد تومان مراکز نیکوکاری و خیریه به مددجویان ما کمک کردند، ۲۰ درصد خدمات نقدی، ۲۰ درصد خدمات و ۶۰ درصد کالا بوده است.